Дослідники розповіли, що насправді третя прозора повіка є у безлічі видів на Землі, але її не завжди можна побачити.
Власники кішок і собак, можливо, помічали, що у їхніх улюбленців є треті прозорі повіки, які з'являються в них час від часу, наприклад, у моменти сну або відпочинку. Але що насправді являє собою ця незвичайна структура і чи є вона у людей? Вчені розповіли докладніше про неї, пише Science Alert.
Ця м'ясиста "фіранка", видима в куточках кожного ока, ближче до носа. Цю структуру вчені часто називають її "мигальною мембраною". За словами старшого викладача факультету фізіології, фармакології та нейронаук Бристольського університету Дена Баумгардта, як правило, треті повіки рухаються по оку в горизонтальному напрямку, а не вертикально, як верхні та нижні повіки.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Науковці зазначають, що ця спеціалізована складка кон'юнктиви — тонка волога мембрана, що покриває інші повіки та відкриті білки очей. Відомо, що вони трапляються в багатьох видів ссавців, а також птахів, рептилій, амфібій і риб.
Залежно від виду може змінюватися зовнішній вигляд структури. У деяких видів, наприклад, опору забезпечує хрящовий скелет, а в інших є залози. Вчені вважають, що ці варіації покликані допомогти тваринам пристосуватися до різних середовищ існування — моря, повітря або життя на деревах.
Науковці провели кілька досліджень, щоб зрозуміти, як працює і яку роль виконує третя повіка в їжаків, кенгуру та бурих ведмедів. Результати засвідчили, що вона функціонує так само як і верхня або нижня повіка: захищає очі, допомагає позбутися сміття, розподіляє сльози по поверхні ока, зберігає їх вологими та запобігає утворенню виразок.
Дослідження показують, що саме третя повіка у верблюдів частково прозора і допомагає їм зберегти деякий зір у розпал піщаної бурі, прикриваючи й захищаючи очі мембраною. У трубкозубів також є третя повіка і вчені відзначають, що вона допомагає тваринам пробиратися через чагарники в пошуках комах.
Водним видам також необхідна третя повіка, оскільки вона допомагає захиститися від води. Більші види, наприклад, блакитні акули, захищають свої очі за допомогою мембрани під час полювання і годування.
Птахи також використовують третю повіку, захищаючи очі під час швидкого польоту. Попередні дослідження показали, що пориви вітру можуть викликати моргання третьої повіки як природний захисний рефлекс. Вчені також виявили, що третя повіка неймовірно важлива для дятлів, чиї черепи піддаються вібраційній травмі під час свердління стовбура дерева. Третя повіка захищає їхні очі від пошкоджень і тирси.
Третя повіка у людей
Люди й більшість приматів розвинулися до такої міри, що повноцінна третя повіка більше не потрібна нам. Наші очі рідше пошкоджуються під час полювання, суперництва або в навколишньому середовищі. Наші також дуже чутливі та здатні розпізнавати небезпеку та реагувати на неї, закриваючись швидше.
Однак навіть у нас третя повіка не зникла повністю, у людей є залишок цієї мембрани, відомий як півмісяцева складка — її можна побачити в куточку ока. Учені не знають напевно, проте припускають, що ця структура дає змогу нашим очам злити надлишки сліз у порожнину носа. Саме з цієї причини в нас виникає нежить, коли ми плачемо.
Раніше Фокус писав про те, що вчені розповіли, що б сталося з людьми, якби у них було 3 очі.