21 травня християни східного обряду відзначають День рівноапостольного царя Костянтина і його матері, цариці Олени. Імператор Костянтин зробив величезний вклад у розвиток та розповсюдження християнства, а його мати Олена, на прохання сина, пішла на пошуки Животворного хреста, на якому був розп'ятий Ісус Христос та знайшла реліквію.
Це свято в народі називають Оленин день, Олена і Костянтин, Оленині коси, Олена-льоносійка. В цей день також відзначають іменини Олени та Костянтина. Головні традиції його пов'язані із льоном та його посівом.
Традиції Дня Костянтина та Олени
Раніше в цей день сіяли льон та проводили обряди, щоб він гарно вродив. З кожної господині в селі збирали по два запечені курячі яйця. Коли сіяли льон, їх з'їдали, а додому повертали шкаралупу. Також деякі підкидали якомога вище запечені яйця, щоб льон виріс високим.
Крім того, в цей день приділяли увагу та огіркам, примовляючи: «Олені – льон, Костянтину – огірки». У свято також с особливою повагою ставилися до джерел з водою та колодязів.
Молитва до святих Костянтина та Олени
О, предивні та всехвальні царі, святі рівноапостольні Костянтине та Єлено! До вас, щирих заступників, наші недостойні молитви возносимо, бо ви маєте велику сміливість перед Господом. Виблагайте в Нього для Церкви та всього світу благі дні, пастирям — піклування про паству, пастві — смирення, дітям — послух і християнське виховання, хворим — зцілення, старцям — спокій, чоловікам — міцність, жінкам — прикрасу, ворогуючим — примирення, ображеним — терпіння, образникам — страх Божий; всім, що приходять до цього храму і моляться в ньому — святе благословення, і всім за їхнім проханням корисне. Щоб ми хвалили і оспівували Благодійника всіх Бога в Тройці славимого Отця і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.