Вірус віком 100 млн років. Оси використовують стародавню біологічну зброю, щоб здолати жертву
Вірус віком 100 млн років. Оси використовують стародавню біологічну зброю, щоб здолати жертву

Вірус віком 100 млн років. Оси використовують стародавню біологічну зброю, щоб здолати жертву

Дослідники виявили, що деякі комахи, зокрема оси, здатні підхоплювати дикі віруси й використовувати їх у своїх цілях.

Microplitis Demolitor — оси-паразити, що відкладають яйця в гусениць, причому віруси містяться в їхніх яєчниках і є "одомашненим" варіантом, налаштованим так, щоб жити в осах, не завдаючи їм шкоди, і служити їхнім цілям, пише Inverse.

За словами ентомолога з Університету Джорджії Гелен Берк, частинки вірусу потрапляють до гусениці через жало оси разом з її власними яйцями. Далі віруси викидають вміст у клітини гусениці, доставляючи гени, відмінні від нормального вірусу — вони пригнічують імунну систему гусениці та контролюють її розвиток, перетворюючи її на нешкідливий розплідник для потомства оси.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Зазначимо, що у світі комах повно видів ос-паразитів, які в дитинстві харчуються іншими живими комахами. Однак учені не до кінця розуміють, як їм вдалося неодноразово переймати й приручати дикі віруси, що викликають хвороби, а потім перетворювати їх на біологічну зброю. Вивчаючи віруси на різних стадіях одомашнення, дослідники сьогодні розуміють, як розгортається цей процес.

Партнерська диверсифікація

Типовим для ос вірусом є група браковірусів, вчені вважають, що всі вони походять від одного вірусу, який заразив осу або господаря-гусінь близько 100 мільйонів років тому. Цьому стародавньому вірусу вдалося буквально вбудувати свою ДНК в геном оси.

Згодом з'явилися нові види ос, а разом з ними диверсифікувалися і їхні віруси. Дослідження показують, що сьогодні нащадки стародавнього вірусу присутні у 50 000 видів ос, зокрема Microplitis Demolitor. Інші одомашнені віруси походять від різних диких вірусів, які в різний час проникли в геноми ос.

У багатьох випадках дослідникам ще належить з'ясувати, що роблять гени й білки всередині ос-господарів, або довести, що вони діють як зброя. Але вони розплутали деякі деталі. Наприклад, відомо, що Microplitis Demolitor використовують браковіруси для доставлення гена glc1.8 в імунні клітини гусениць молі. Цей ген змушує інфіковані клітини виробляти слиз, що запобігає їхньому прилипанню до яєць оси. Інші гени в браковірусах змушують імунні клітини вбивати себе, а треті не дають змоги гусеницям душити паразитів оболонками з меланіну.

Оси зберігають контроль

І все ж витівка з "прирученням" небезпечних стародавніх вірусів виглядає вельми ризикованою. За словами ентомолога з Університету Теннессі Келсі Коффман, оси, імовірно, повинні були знайти спосіб контролювати вірус, щоб він не міг заразити та вбити її саму.

Що ж зробили оси? По-перше, вони кастрували віруси, позбавивши їх можливості розмножуватися, оскільки в них просто немає генів, які відіграють важливу роль для створення нових вірусних частинок. По-друге, оси контролюють, де і коли виробляються частинки одомашненого вірусу. По-третє, ключові гени вірусу фактично виявилися повністю загубленими, тому віруси не можуть реплікувати свою власну ДНК.

Раніше Фокус писав про те, що вчені виявили найстаріше сімейство ос-паразитів: вони відкладали яйця в живі організми.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader