Міноборони України показали кадри випробування БПЛА, який стріляє по ворожих позиціях з кулемета. Водночас експерти з випуску дронів пояснили, у чому проблема подібних інновацій.
Українські розробники прилаштували кулемет до безпілотника і провели випробування на умовному полі бою. На кадрах з місця подій можна побачити момент пострілів та як реагує БПЛА на стрілецьку зброю, яка завдає ударів по противнику. Відео з випробувань дрона зі зброєю показало Міністерство оборони України у дописі у соцмережі X (Twitter).
У дописі Міноборони України показали відео роботи БПЛА, який є носієм кулемета. Випробування провели за участю 10 бригади Територіальної оборони, вказано у дописі. На відео можна побачити пристрій, який веде вогонь по позиціях ворога. Помітно, як пристрій випускає чергу і при цьому ледь хитається від "віддачі".
"Інновації виграють війни", — ідеться у дописі Міноборони.
Дрони зі зброєю — які моделі існують
Раніше Фокус розповідав про розробку безпілотників, до яких західні та українські конструктори прилаштовували різні види зброї.
Компанія Feloni Aero створила дві моделі дронів — Felon 1.0 і Felon X. Пристрої зовні схожі на БПЛА Mavic, мають зашифровані канали зв'язку, можуть летіти на відстань до 20 км. Felon 1.0 озброєний стрілецькою системою калібру 5,56, Felon X — ракетою Spike вагою 450 г.
Компанія DronesVision пропонує іншу розробку — БПЛА Assault Rotor Weaponized Drone (AR-1), озброєний штурмовою гвинтівкою калібру 5,56 мм або пістолетом-кулеметом калібру 9 мм.
Розвідувальний батальйон "Сонечко" переробили комерційні безпілотники — підвісили знизу кулемет та гранатомет. Собівартість вдосконалення — до 80 тис. грн.
Українські волонтери на основі аграрного дрона створили безпілотний літальний апарат з кулеметом, який міг би полювати на російські дрони-камікадзе Shahed-136.
ЗС РФ мають власну розробку безпілотної платформи зі зброєю. Зокрема, відомо про існування БПЛА "Перун-Ф", який здатен стріляти протитанковою ракетою 9К111 "Фагот".
Що думають експерти про БПЛА з кулеметами та ракетами
Експерти з випуску дронів, з якими поспілкувався Фокус, вважають, що дрони зі зброєю навряд чи будуть ефективні на полі бою, натомість розробникам потрібно вирішити низку проблем, щоб ідея запрацювала.
Віктор Локотков з компанії Airlogix, яка випускає дрони Gor, назвав низку негараздів, які він бачить у дронах зі зброєю:
- інноваційні БПЛА, які і усі інші, легко збиваються стрілецькою зброєю;
- дрони з штучним інтелектом могли б вести вогонь по противнику і уникати ударів у відповідь, але для цього потрібно витратити час на розробку програми;
- дрон з кулеметом коштує близько 18 тис. дол., а кілька FPV-дронів, які використовують для виконання схожих задач — до 2 тис. дол.;
- БПЛА з відвішеною зброєю повинні розв'язати проблему віддачі, тому краще спрямувати увагу на безпілотні наземні платформи.
Валерій Яковенко з DroneUA звернув увагу на проблему точності: на його думку, краще зосередитись на безпілотниках, обладнаних самонавідними ракетами або вибухівкою.
Ігор Криничка зі Skyassist торкнувся питання ваги дрона та зброї, яка до нього підвішена. Українські військові пропонують більше уваги звернути на пристрої, які націлені донизу — їхня ефективність мала б бути більшою, ніж у інших видів зброї. Ще один варіант майбутніх розробок — БПЛА з ракетними комплексами Javelin або "Стугна", які мають системи самонаведення. Однак Криничка вважає, що краще зосередитись на створенні нових засобів ураження, пристосованих саме для запуску з повітря з легких з БПЛА.
"Кожен засіб ураження має розроблятися для відповідних носіїв", — пояснив співрозмовник Фокусу.
Зазначимо, у березні у ЗМІ розповіли про казахстанську наземнубезпілотну платформу "Барис", здатну стріляти з кулемета. Пристрій важить 10 кг і може стріляти, обертаючись на 360 градусів, розповіли військові.