— Європа переживає декаданс (занепад), свіже повітря прийде зі Сходу, з України! — Ці слова видатного митця, сказані 10 років тому в етері одного з українських телеканалів досі легко знайти в YouTube.
Чи знав та чи міг передбачити Франсіско Рабанеда і Куерво (1934 – 2023, широкому загалу відомий як Пако Рабан), що перш ніж завершить своє земне життя, стане свідком того, як майже 10 мільйонів українців рятуючись від війни будуть змушені переміститися на Захід Європи? Майстер міг зазирнути у майбутнє та як усі зрячі ділився лиш незначними уривками власних видінь, чи просто епатував публіку, як колись, у період власного становлення, створюючи найгучніші шоу, які змушували увесь Париж говорити про екстраординарного баска з Іспанії? Чи дійсно вважав, що саме українська кров сприятиме оновленню та зміцненню Європейського континенту на всіх рівнях, включаючи генетичний? Захоплення великого кутюрье езотерикою відоме, але чи справді митець вірив у те, про що говорив?
Відповіді на усі ці питання знаходяться у площині дій.
Мало хто знає, що Франсіско не просто приїздив на тижні моди до Києва, а регулярно відвідував Україну, щонайменше двічі на рік, та був власником приватного будинку у мальовничому куточку українського Закарпаття майже на кордоні з Угорщиною. У садибі мав баньку, яку неодмінно топив при кожному візиті, адже вважав паріння прекрасни ритуалом очищення. Пан Рабанеда поважав українську автентичну кухню, тож запрошував повара аби щодня ласувати корисними домашніми стравами. У іншому відомому інтерв’ю Пако сказав, що земля в Україні сповнена родючої енергії та надає сил творити. Кутюрье говорив не лише про красу українських дівчат, але й про надзвичайну креативність нашої нації.
Та чи дійсно митець так вважав?
Краще за слова переконують документи, за якими Франсіско Рабанеда і Куерво на останньому році життя передав у спадщину виключні права використовувати власний підпис та ім’я українцям, що стали співзасновниками дизайнерської компанії, що має продовжити числені проекти над якими працював Франсіско Рабанеда і Куерво в останні роки!
— Що? — Запитаєте ви, особливо якщо слідкуєте за світом модних брендів, та нещодавно дізнались з Bloomberg про чергове IPO іспанської групи Puig, яка керує розвитком та дистриб’юцією бренду Rabanne та стрімко підвищила капіталізацію за останні роки.
Франсіско Рабанеда і Куерво був справжнім генієм, візіонером, креатором, але точно не комерсантом. Тож цілком природньо, що в якийсь момент права на дистриб’юцію бренду модного одягу, аксесуарів були продані. Та чи означає це, що митець припинив творити? Звісно ні! Франсіско Рабанеда і Куерво працював над численними проектами у Східній Європі, що включають навчальні центри краси та дизайну, концептуальні меблі, проектування інтер’єрів та ландшафтів, адже в першу чергу Франсіско Рабанеда і Куерво був архітектором за освітою. Ведеться розробка доглядової косметики для жінок та чоловіків, адже тема молодості у третій частині життя стає актуальнішою за красу. Зрештою коло бізнес інтересів митця включало і алкогольні бренди. Все це Майстер передав Учню, що став для нього справжнім сином та найближчою людиною, за словами друзів.
Історія видається неймовірною, тому перш ніж написати про сина Пако Рабана, я не лише опитала відомих киян, що мали за честь приймати Франсіско Рабанеда і Куерво у себе вдома, але й зв’язалась з Віталієм особисто.
Віталій Білик став обраним через свою вірність, послідовність та наполегливість, пропрацювавши пліч-о-пліч з Франсіско Рабанеда і Куерво 15 років, будучи його правою рукою, незмінним помічником та вірним товаришем. За українською традицією мовотворення Віталій, уроженець Тернополю, мав би отримати прізвище Рабаненко, що буквально означає учень та син Рабана, натомість Майстер передав Віталію власний бренд Rabanne у якості прізвища. Саме Віталій Рабан відповідає за збереження авторського стилю Rabanne та особливого відчуття гармонії Майстра. Тож попри відсутність власних дітей ім’я та справа Пако Рабана житиме.
Історія знайомства та співпраці заслуговує на окремий матеріал, яким Віталій Рабан пообіцяв поділитись згодом. Наразі ж час сконцентруватись на справах, які змусять говорити світ.
Масштабні проекти не робляться на одинці, тож Віталій потребував сильного та енергійного партнера. А хто в Європі наразі може зрівнятись у мотивованості з українцями? Тільки виходці зі Сходу України. Андрій Джазовський, відомий у сфері промислового, інтер’єрного та автомобільного дизайну, автор суперкару Хімера, фото якого було опубліковано на сторінках Обозу, став партнером та справжнім двигуном для Віталія Рабана.
Наразі пан Джазовський має повноваження та відповідальність керівника у новій компанії, що має реалізувати амбітний девелоперський проект в Дубай із будівництва авторського дому за ескізами Франсіско Рабанеда і Куерво. Тож незабаром світ згадає і про архітектурний талант великого кутюрье, що передав у творчу спадщину всі свої ескізи та напрацювання.
Моє прохання детальніше розповісти про себе Андрій Джазовський проігнорував, відповівши словами митця Франсіско Рабанеда і Куерво, чию справу продовжує: "Я просто роблю свою роботу, ту яку вмію робити найкраще."
Останнім часом світ побачила ціла серія фільмів, за мотивами життя іменитих кутюрьє 20 сторіччя, а у Каннах навесні 2024 був презентований серіал про Карла Лагерфельда, що був сучасником Пако Рабана. Звісно я не могла не поцікавитись коли варто чекати на художню стрічку про видатного Франсіско Рабанеда і Куерво. Так, я не помилилась, робота над сценарієм кипить, а зніме художній фільм один з кращих режисерів Голівуду. Маю надію, що й Україна отримає своє достойне місце у стрічці, як вже отримала в серці Франсіско Рабанеда і Куерво, який маючи унікальний дар провидця, обрав саме українців аби передати свої надбання, талант та майстерність.
Тож очікуючи на презентацію нових продуктів з іменним написом Paco Rabanne вже на початку літа, можемо лиш побажати нашим співвітчизникам успіху!