Нове дослідження показує, що багато кришталево чистих річок і струмків по всій Алясці забарвилися в колір молочно-апельсинового соку. Та ж доля чекає й на інші.
Унаслідок кліматичної кризи Землі на планету вже обрушилися неймовірні хвилі тепла і посухи, водні запаси планети опинилися під загрозою, а популяція прісноводних риб, що мігрують, скоротилася на понад 80%, пише Daily Mail.
У новому дослідженні вчені виявили причину того, чому багато колись кришталево чистих річок і струмків Аляски забарвилися в кольори молочно-апельсинового соку. Команда дійшла висновку, що танення вічної мерзлоти на Алясці внаслідок потепління планети перетворило річки штату на помаранчеві, підкислені "мертві зони".
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Унаслідок відтавання давно замороженої мінеральної руди вивільняються оксиди заліза, або іржа, а також сірчана кислота. Усе це робить колись чисту воду токсичною — у результаті рослинність у ній чорніє, а риба вимирає.
За словами співавтора нового дослідження, геохіміка з Каліфорнійського університету доктора Тімоті Лайонса, небезпека полягає в тому, що подібні "мертві зони" можуть з'явитися в будь-якому місці, де відтає вічна мерзлота, — тобто на 2,3 мільярда гектарів північної півкулі Землі.
Науковці попереджають, що токсичні річки загрожують усьому живому в річках, а також здоров'ю і засобам існування місцевих спільнот, які залежать від цих річок. За словами доктора Лайонса, теоретично це може статися буквально скрізь, де є такі породи — причому, ці камені не унікальні, а відомі нам як сланці. Вони містять такі мінерали, як пірит і сульфат заліза, що здатні окислюватися — їх не так уже й багато в рудних родовищах, проте в масштабах сланців — вони буквально всюди.
Зазначимо, що вічна мерзлота Аляски являє собою великі підземні ділянки землі, вкритої льодом, які залишалися замороженими десятки, а часом і сотні тисяч років. Танення вічної мерзлоти, по суті, активує вікові бактерії та випускає давно неактивні мінерали в річки.
Доктор Лайонс зазначає, що танення також вивільняє ацидофіли — мікроби, здатні жити в умовах надзвичайно низького pH, які відіграють важливу роль в окисненні заліза і сірки, внаслідок чого генеруються кислоти.
У своїй роботі вчені використовували польові звіти та зображення високої роздільної здатності із супутників. У результаті їм вдалося зафіксувати, що 75 струмків і 41 річкове водно-болотне угіддя Аляски стали помаранчевими внаслідок підкислення. Результати вказують на те, що розмір збитку вже склав близько 1000 кілометрів.
Проблема глобального потепління Землі торкнулася не тільки Аляски. В інших місцях на просторах вічної мерзлоти в сибірській тундрі вчені виявили газоподібні "метанові бомби", стародавні віруси та токсичну ртуть — все це виривається назовні, після довгих років ув'язнення в замерзлій землі.
Дослідники визнають, що вони поки що не мають ефективної стратегії боротьби з таненням вічної мерзлоти, однак визнають, що подальші дослідження і кроки щодо запобігання цьому процесу необхідно розробити найближчим часом.
Раніше Фокус писав про те, що щось на Землі попереджає про початок раптової посухи: хто посилає сигнали, видимі з космосу.