Нестерпна скорбота: мати-шимпанзе 3 місяці носить на руках своє мертве дитинча
Нестерпна скорбота: мати-шимпанзе 3 місяці носить на руках своє мертве дитинча

Нестерпна скорбота: мати-шимпанзе 3 місяці носить на руках своє мертве дитинча

В іспанському зоопарку самка шимпанзе відмовляється віддавати тіло свого дитинчати, яке померло кілька місяців тому.

На початку лютого 2024 року шимпанзе, на ім'я Наталя, народила дитинча в Біопарку Валенсії, всього за два тижні малюк помер, і відтоді самка відмовляється випускати його з рук, пише IFLScience.

Співробітники зоопарку зазначають, що це не перша трагедія в житті Наталії, у 2018 році вона вже втратила ще одне дитинча. Зазначимо, що дитяча смертність серед шимпанзе неймовірно висока, проте вона може виявитися руйнівною для групи, оскільки соціальні зв'язки та групова згуртованість важливі для цього виду.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

З моменту смерті минуло понад три місяці, але самка все ще відмовляється випускати з рук свого нащадка і продовжує носити його. За словами співробітників зоопарку, наразі ситуація залишається незмінною — самка продовжує виношувати дитинча.

Важливо розуміти, що така поведінка є природною у шимпанзе і задокументована вченими у цього виду, а також у деяких інших ссавців, наприклад, китів і слонів. Вчені вважають, що поведінка самки є трагічною демонстрацією інтелекту і соціальної складності цього виду.

Шимпанзе — найближчі предки людини і є одними з небагатьох тварин, що володіють розумінням смерті. Численні дослідження вчених уже показали, що шимпанзе реагують на смерть членів групи й демонструють поведінку, подібну до жалоби.

Самка шимпанзе відмовляється випускати дитинча з рук
Фото: BIOPARC Valencia

Зазначимо, що поведінка самки шимпанзе раніше спостерігалася і в дикій природі. Вчені спостерігали дику зграю шимпанзе на південному сході Гвінеї, вони помітили, що дві матері також носили на руках своїх муміфікованих дитинчат.

За словами керівника дослідження, поведінкового біолога Дори Біро, шимпанзе багато в чому схожі на людей у своїх когнітивних функціях:

  • співчувають іншим;
  • мають почуття справедливості;
  • співпрацюють для досягнення мети.

Те, як шимпанзе сприймають смерть — захопливе питання, але поки що в учених надто мало даних про реакцію цих тварин на кончину знайомих або споріднених особин, причому як у неволі, так і в дикій природі. Вчені також виявили сильний зв'язок між матерями та потомством, причому цей зв'язок, ймовірно, зберігається навіть після смерті дитинчати.

Раніше Фокус писав про те, що в США самець горили ошелешив доглядачів зоопарку, народивши дитинча.

Теги за темою
смерть дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader