Горили і люди стали товаришами по нещастю: їх переслідує ворог, який загрожує обом видам
Горили і люди стали товаришами по нещастю: їх переслідує ворог, який загрожує обом видам

Горили і люди стали товаришами по нещастю: їх переслідує ворог, який загрожує обом видам

Здавалося б, що може бути спільного у великого могутнього примата і мільйонів людей на планеті. Однак останнє дослідження вчених виявило небезпечного спільного ворога, який ставить наше спільне майбутнє під загрозу.

Вчені виявили незвичайний генетичний зв'язок між маленькими геніталіями самців горил і проблемами безпліддя у людей. Виявилося, що самці горил, відомі своїми доволі скромними розмірами геніталій, які не доходять і до 3 сантиметрів, і вадами репродуктивної функції, мають багато спільних генів із людиною. Цей зв'язок міжвидових "братів по нещастю" змусив дослідників більш детально вивчити, як певні генетичні риси горил можуть бути пов'язані з чоловічим безпліддям у людей і можливо отримати підказки до його лікування, пише Live Science.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Самці горил мають найменший фалос серед приматів, у середньому всього 2,79 см завдовжки. Крім того, у них низька кількість сперматозоїдів із поганою рухливістю. Незважаючи на ці репродуктивні недоліки, горили процвітають у полігінній системі спарювання, де домінантний самець забезпечує собі ексклюзивний доступ до самок. Така система знижує конкуренцію за сперму, що, можливо, і призвело до еволюції їхніх маленьких геніталій.

Важливо Мавпи люблять кружляти, як діти: вчені з'ясували, що наші спільні предки робили те саме (відео)

Джейкоб Боуман, провідний автор дослідження, опублікованого в журналі eLife, і його команда з Університету Буффало вивчили понад 13 000 генів у 261 ссавця і зосередилися на генах горил, які показали зниження еволюційних змін. Цей процес, відомий як "ослаблений очищувальний добір", дозволяє потенційно шкідливим мутаціям зберігатися у вигляді. Дослідники виявили 578 генів у горил, які еволюціонували під дією цього відбору, багато з яких беруть участь у виробництві сперми.

Щоб зрозуміти функції цих генів, вчені використовували плодових мушок (Drosophila melanogaster) як генетичну модель. Заглушивши кожен ген у самців мух, вони виявили 41 новий ген, пов'язаний із чоловічою фертильністю. Потім вони порівняли генетичні дані 2 100 безплідних чоловіків з даними фертильних чоловіків і виявили, що у безплідних чоловіків було більше мутацій із втратою репродуктивної функції. Ці мутації порушують здатність гена виробляти відповідний білок.

Дослідження відкрило новий погляд на складність проблеми безпліддя, яка, схоже, охоплює взаємодію між генами та факторами навколишнього середовища. Вінсент Страуб з Оксфордського університету підкреслив, що, хоча генетика відіграє важливу роль, не всі випадки безпліддя є генетичними. Отримані результати визначили шлях майбутніх досліджень учених, націлених на розуміння того, як ці гени можуть впливати на фертильність людини та способу маніпулювати ними.

Раніше Фокус писав про те, що обжерливістю грішать не тільки люди, а й примати. Вчені з'ясували, що в певних умовах вони, як і ми, схильні неконтрольовано набирати вагу, спростувавши теорію про наші унікальні гени.

Також Фокус писав про те, як екзотична мавпа напала на 11-річного хлопчика. Швидкий і небезпечний примат утримувався нелегально в межах міста, але, отримавши свободу, зустрів на своєму шляху дитину, внаслідок чого накинувся на неї і травмував.

Теги за темою
Здоров'я дослідження наука
Джерело матеріала
loader
loader