Учора завершилися всі сезони топових ліг Європи. І там одразу одинадцять наших футболістів видали принципово різні та насичені перфоманси. Серед досягнень - усі вони з’являлися на полі та зіграли далеко не останню роль в кожному з клубів. Про всі злети, падіння, тріумфи та здобутки розповідає OBOZ.UA.
В Іспанії - і перемоги, і трофеї
Каталонські українці яскраво закрили сезон - показали, хто є рушійною силою "Жирони". Команда після першого кола та феєричного лідерства, втратила весь свій запал, підпустила "Реал" й одвічні гранди Іспанії проскочили вперед. В останні кілька місяців жиронці змагалися із "Барселоною" за срібло. У підсумку - одні каталонці забирають першу в історії бронзу, інші виходять на друге місце та лишаються без тренера.
А двоє українців показали характер. На свій перший рік в Іспанії Довбику підкорилося кілька досягнень: кращий бомбардир турніру (24 голи), один із найбільш заграних футболістів ліги, беззаперечний лідер команди. Він ще і серед кращих дебютантів Ла Ліги - за показником результативних дій набрав 24+8, тільки Роналду був кращим у першому виході за "Реал". Наш нападник випередив таких футболістів, як Луїс Суарес, Роберт Левандовський, Гарет Бейл і Радамель Фалькао. А ще Довбик має голи у ворота "Барселони" та "Атлетіко", кілька дублів та два хет-трики у ворота "Севільї" і "Гранади". Словом, дебют як для мемуарів.
Циганкову тричі докучали травми, але його другий рік у "Жироні" кращий, ніж попередній. 8 голів і 7 асистів - це майже вдвічі більше ніж у перший рік. Якість вилилася у всі зіграні матчі Ла Ліги, коли півзахисник не був у лазареті. А ще скільки разів спрацьовувала зв’язка Циганков-Довбик із пасами один одному! Якщо Артем був яскравою персоною, то Віктор - працьовитий робітник. А ще обидва на мажорній ноті закрили сезон перфомансом проти "Гранади".
Неймовірний сезон провів Лунін - свій шанс він чекав аж 4 роки! І все для того, аби у соцмережах та думках фанатів "Реала" міцно потіснити Куртуа, а феноменальні виступи позбавили роботи навіть Кепу, якого терміново придбали на заміну бельгійцю. Андрій записав на свій рахунок 21 матч, з яких десяток - на нуль. Наш голкіпер допоміг мадридцям наздогати "Жирону", закріпитися на верхівці таблиці та завоював особисте чемпіонство в Ла Лізі. Також із Луніним команда взяла Суперкубок. Так, звичайний Кубок було програно, але є не менш крута згадка про сезон у ЛЧ. Бонус від іспанського сезону - місце у воротах збірної України у вирішальних матчах відбору на Євро.
Лишається дуже складне особисте питання - йти чи ні? З одного боку, є Ла Ліга, яку "Реал" виграв значною мірою за участі саме українця. Є фінал Ліги Чемпіонів, до якого мадридці вийшли саме завдяки Луніну і його карколомним виступам (особливо проти "Лейпцига" та "Манчестер Сіті"). Однак Куртуа відновився і вже посунув Андрія з воріт, ще й Серлот своїм покером додав сумнівів (хоча в тих голах більше питань до центрбеків вершкових). Лунін тепер має багато думати, адже до фіналу ЛЧ ще кілька днів, але щодня наша надія побачити українця у воротах все менша. Забрати голкіпера хочуть "Юве", "Баварія", "МЮ" - тепер все залежить виключно від самого футболіста.
Ще в Іспанії грає Яремчук, також дебютант Ла Ліги. Неймовірним є те, що Роман провів аж 25 матчів за "Валенсію", але забив там лише три голи. Цьому є кілька пояснень: статус ротації, кілька травм за рік, частіше вихід на заміну. Роман лише двічі не з’являвся на полі в цьому сезоні, тренер завжди знаходив можливість кинути його в бій. Але конкуренція попереду програна - стабільніше та краще виступає Дуро. Із українцем у складі команда фінішувала 9-ю, давно залишивши спроби битися хоча б за ЛК. Ми запам’ятаємо Яремчука голом у ворота "Реала". Чи запам’ятає нападника сама "Валенсія" - питання відкрите, надто багато часу для адаптації. Чи залишать кажани гравця на дуже вибагливій позиції?
Англійський триллер на 5 клубів
В Англійській Прем’єр-лізі грає аж п’ять українців і кожен пережив власну драму. Зінченко впевнено йшов до чемпіонства з "Арсеналом", та каноніри втратили віру і своїми ж руками дозволили "Манчестер Сіті" виграти АПЛ; сам Олександр випав з основи та влітку має довести Артеті, що знову гідний старту. Ще у грандах є Мудрик - перший сезон у найкращій лізі світу вийшов таким незбалансованим, що серед фанатів Михайло стрибав від статусу гравця року до найгіршого придбання в історії щоразу, як виходив на поле. Хоча варто зазначити, що в нього за три десятки матчів 5 голів, більше за українця забили лише 3 гравці "Челсі".
У підвалі змагань було гарячіше. Там Забарний, хоч і не встановив рекорд виступів за АПЛ серед усіх клубів, забрав нагороду "Кращого гравця" у складі "Борнмута". Змусив похвилюватися Миколенко: потужні виступи за "Евертон" ледь допомогли команді залишитися в АПЛ. Так само Ярмолюк у "Брентфорді": цей клуб взагалі вирішив програвати всім, хто сильніший за "Лутон" і падіння зупинив лише фініш сезону. Детальніше про здобутки наших в Англії ми писали тут. Слід зазначити - саме в АПЛ вони наймасштабніші.
Італійське різнобарв’я
Ефектне завершення туру видав "Емполі": перебуваючи за крок від вильоту, команда змогла на власному полі переграти "Рому" та залишитися в еліті, взявши лише одне очко переваги над "Фрозіноне"! Коваленко лишивився в останньому матчі на заміні. Взагалі його виступи не вражають: на 4-й сезон у Серії А та дебютний за "Емполі", він лише 4 рази виходив зі старту, не провів на полі жодного матчу на повну і забив лише одного разу. У свої 28, якщо півзахисник хоче прогресувати, треба змінювати команду вже зараз. Але ми ну точно не забудемо той самий гол у ворота "Наполі": хоч і єдиний за сезон, зате який!
Малиновський був більш успішним у "Дженоа": провів 28 ігор, більшість - зі старту. Вихід у Серію А грифони закріпили 11-м місцем у таблиці, а сам гравець конвертував півтори тисячі хвилин на полі в 4 голи та асист. Є всі шанси, що команда знайшла гарного футболіста для центру і українець залишиться в Італії. Сам Малиновський прокоментував цей період як "зробив усе, аби повернутися у збірну". Якщо голів такого типу, як у ворота "Болоньї", буде більше - то Руслан заслуговує на старт. Принаймні, у товарняку з німцями.
Французько-німецьке затишшя
А от одразу два чемпіонати не знають про українських футболістів. Був хіба що зрадник ордець, який із "Бохумом" майже вилетів із Бундесліги. Тут треба окремо поговорити про ситуацію, адже німці мають плей-оф на виліт - два матчі за кваліфікацію. Суперником випала третя команда Другої Бундесліги "Фортуна", яка в першому матчі рознесла суперника 3:0. Кажуть, що повпливала на це відсутність основного голкіпера "Бохума". На другий у дюссельдорфцях ніхто не сумнівається та й повернення "Фортуни" до німецької еліти є куди приємнішим, аніж недоукраїнець ордець в одній із топових ліг Європи.
У Франції є кілька українців, усі поза елітою. Найближче до Ліги 1 знаходиться Данило Ігнатенко, який виступає за "Бордо". Його команда весь час ніби була біля зони кваліфікації з Ліги 2, аби у плей-оф позмагатися за вихід до еліти. Однак невдала серія, заміксована перемогами та поразками, залишила їх на 12-му місці. За мірками таблиці це дуже далеко, нижче середини. Але за очками це відставання лише на 9 очок від "Парижа", який заскочив до кваліфікації. Сам Ігнатенко на третій сезон у клубі лишається основним гравцем: 30 матчів, гол та асист. Усі інші грають дуже далеко вглиб дивізіонів Франції.