Філіппіни відмовилися від ідеї "золотого рису": вчені попередили — загинуть тисячі людей
Філіппіни відмовилися від ідеї "золотого рису": вчені попередили — загинуть тисячі людей

Філіппіни відмовилися від ідеї "золотого рису": вчені попередили — загинуть тисячі людей

Країна стала першою у світі, хто погодився на вирощування культури три роки тому, однак тепер суд відкликав свій попередній дозвіл.

2021 року Філіппіни стали першою країною у світі, яка затвердила програму вирощування "золотого рису" 2021 року. Але у квітні 2024 року Апеляційний суд у Манілі відкликав свій дозвіл на комерційне виробництво цієї культури. Причиною стали "суперечливі наукові погляди й невизначеність щодо ризиків", пише IFLScience.

Таке судове рішення ухвалили після того, як Грінпіс Південно-Східної Азії та деякі інші компанії звернулися до суду, вимагаючи заборони на вирощування "золотого рису". Зазначимо що "золотий рис" є генетично модифікованою культурою, призначеною для боротьби з недоїданням.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Наразі вирощування цієї культури вважається вельми спірним, а тому думки дослідників і захисників природи по всьому світу розділилися. Деякі вчені вважають, що відмова від вирощування "золотого рису" може коштувати Філіппінам "тисячі та тисячі" життів.

У своїй заяві представники Грінпіс заявили, що рішення суду є "монументальною перемогою для філіппінських фермерів і філіппінського народу", які виступали проти генетично модифікованої культури. Вони також заявили про те, що не було надано жодних конкретних доказів того, що золотий рис відповідає інтересам філіппінців, а також не шкодить навколишньому середовищу і сільськогосподарському сектору загалом.

Водночас за словами професора економіки продовольства і сільського господарства Боннського університету і члена Гуманітарної ради "Золотого рису", що підтримує його виробництво, Маїна Каїма, нинішнє рішення Апеляційного суду "є катастрофою".

За словами професора Каїма, рішення суду повністю суперечить науці. Річ у тім, що дослідники раніше не знайшли жодних доказів будь-якого ризику, пов'язаного з цією культурою. У результаті вчені вважають, що відмова від виробництва культури призведе до загибелі тисяч людей, зокрема й дітей.

Зазначимо, що золотий рис був розроблений понад 20 років тому і являє собою білий рис, який був генетично модифікований і містить у собі певні гени кукурудзи та звичайних ґрунтових рослин. Саме ці додаткові гени фактично дають змогу рису виробляти бета-каротин — пігмент помаранчевого кольору, який в організмі перетворюється на вітамін А.

Основною метою вирощування цієї культури є розв'язання проблеми дефіциту вітаміну А, яка широко поширена в країнах, що розвиваються. Статистика свідчить про те, що близько 140 мільйонів дітей по всьому світу наражаються на ризик втрати слуху, сліпоти й навіть смерті через брак вітаміну А. Науковці, прихильники золотого рису, вважають, що вирощування культури дасть змогу захистити дітей за мінімальної загрози для здоров'я людей і довкілля загалом.

Водночас представники Грінпісу стверджували, що передбачувані переваги культури насправді перебільшені, тоді як ризики для здоров'я і планети можуть виявитися значно вищими, ніж передбачається.

Раніше Фокус писав про те, що вчені показали, як навчили лімфоцити полювати й вбивати рак за допомогою "корисного ГМО".

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader