Радянський Союз й досі викликає чимало суперечок. Одні згадують його з ностальгією, вважаючи, що це був час стабільності та рівності, а другі дивляться на систему більш реалістично.
Й досі є люди, які ідеалізують радянську романтику та транслюють тогочасну пропаганду про те, що в союзі було все найкраще. Але OBOZ.UA підготував матеріал, який зруйнує найпоширеніші міфи.
Радянська надто ідеалізована, дещо наївна та репресивна система доволі швидко вичерпала себе. Це призвело до того, що в країні почала панувати глибока економічна криза. Великі черги, дефіцит, стрімка інфляція тощо – це все реалії СРСР. Однак ті, чия молодість припала на цей важкий період все одно згадують його з теплотою та передають ці упередження своїм дітям. Тому і з’явилися популярні міфи про те, як же гарно жилося при союзі.
Освіта
Не рідко можна почути тези про те, яка ж гарна освіта була в СРСР. Однак насправді немає об’єктивних фактів та критеріїв оцінки, завдяки яким можна було б зробити такі висновки. Дійсно, радянські спеціалісти з точних наук, особливо математики та фізики, доволі високо цінувалися в світі, але, по-перше, талановитих та розумних людей було достатньо і в інших країнах. Про це згадували й самі радянські вчені після того, як їздили за кордон.
По-друге, наука в СРСР розвивалася не завдяки радянській системі освіти, а скоріше всупереч їй. При вступі в вищі навчальні заклади діяли класові та національні обмеження.
Також негативно на систему навчання впливала радянська ідеологія. Вона уразила не лише цінності, що прищеплюються дітям в школах, а й зміст навчальних програм в усіх закладах освіти. Прикладів можна навести безліч. Чого варті тільки предмети на кшталт історії КПРС, які нерідко заважали талановитим студентам продовжувати навчання.
Крім того, неблагонадійних студентів та викладачів дисидентів відраховували та звільняли з політичних міркувань. Іноземні мови викладалися лише в спеціалізованих закладах для дітей номенклатури, а історію викладали виключно ту, що була схвалена державою тощо.
Медицина
Дивлячись на систему освіти, можна уявити, яка в СРСР була медицина. На жаль, лікарі, які мали гарну кар’єру часто досягали успіхів не завдяки своїм знанням, а завдяки зв'язкам. Як наслідок, сучасні на той час технології та методи лікування були доступні лише обраним, адже лікарі ними просто не володіли. Доволі слабо була розвинена і радянська фармацевтика. Значну частину медикаментів доводилося купувати за кордоном.
Загалом лікарі були дуже не вмотивованими та не відчували задоволення від роботи. Це і не дивно, зважаючи на маленьку зарплату та непосильно велику кількість хворих. Через це більшість медичних працівників не поглиблювали свої знання, були доволі грубими з пацієнтами, а самі лікарні мали жахливий вигляд. Поліклініки згодом стали місцем, куди приходять переважно для того, щоб отримати лікарняний на роботі. Люди не сильно довіряли системі, тому, можливо, і з’явилася так звана альтернативна медицина.
Також для повного розуміння картини не можна не згадати про вигадані діагнози, на кшталт "вегето-судинної дистонії", сумнівні методи лікування та практику так званої каральної психіатрії, яку широко використовували проти дисидентів у 1960–80-х роках.
Стабільність
Повний контроль з боку держави, фіксовані ціни та зарплати дійсно створювали ілюзію стабільності. У деяких людей було відчуття, що система стійка і не змінюватиметься десятиліттями. Але насправді так звана стабільність була застоєм. Через небажання змінюватися та розвиватися прийшла неминуча економічна криза. Відсутність ринкових механізмів, маскування проблем, а не їхнє вирішення, призвели розвалу союзу.
Тобто якась своєрідна стабільність дійсно була, але не довго та за неї довелося заплатити велику ціну.
Достаток
Люди, які вважають, що в СРСР всі жили в достатку часто згадують про безплатне житло та зарплати, на які можна було купити все, що хочеться.
Дійсно, житло можна було отримати безплатно, але навіть найвідданіші фанати СРСР не вважають життя в тісних комуналках, де на сім’ю приходилася одна кімната, прийнятним. А в них сім’ї продовжували жити навіть і у 1990-х роках.
Щодо великих зарплат насправді на середню радянську зарплату можна купити стільки ж молока, горілки та хліба, скільки й сьогодні. Але річ у тім, що крім цих продуктів громадянам СРСР було вибрати нічого. Житло та земельні ділянки розподілялися на роботі, щоб придбати авто, доводилося стояти в багаторічній черзі, вибір в магазинах був неймовірно обмежений, тому жителям союзу було просто нікуди витрачати свої кошти.
Раніше OBOZ.UA розповідав, за що найчастіше дорікали жінкам у СРСР.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.