Професія медика вимагає надзвичайної відданості, сили та витривалості. Лікарі роблять неоціненно важливу справу, особливо в умовах війни, рятуючи людей в тилу та на передовій. На офіційному рівні День медика почали відзначати у 1994 році.
Згідно з новим указом Президента № 327/2023 дата святкування змінилася. Відтепер медиків з професійним святом будемо вітати 27 липня. OBOZ.UA розповідає про дату та значення свята.
Нова дата
З 1994 і до 2023 року медиків вітали у третю неділю червня. Проте згідно з указом Президента від 13 червня 2023 року встановлена нова дата святкування.
Медики обрали важливу місію, присвятивши себе найвищій меті – порятунку інших. Вони бачать справжнє обличчя війни і завжди першими приходять на допомогу. Свій обов’язок – порятунок хворих та поранених – медики виконують з усією професійністю та незламністю.
Із цим святом вітають усіх працівників сфери охорони здоров'я. День медика був заснований, щоб підкреслити внесок лікарів у забезпечення життєво важливих інтересів людини, суспільства та держави. Медичні працівники стоять на варті збереження здоров'я та порятунку людських життів.
Медична справа в українських реаліях – це щоденні виклики та ризики. Лікарі рятують життя на передовій і в тилу.
Цікаві факти про медицину
- Перший тест на вагітність з'явився в Стародавньому Єгипті. Лікарі вже тоді знали про методи виявлення вагітності на ранніх стадіях та навіть намагалися визначити стать дитини. У Данії в Лабораторії Карлсберга зберігається давній папірус, де детально описаний процес проведення тесту.
- Ефект плацебо інколи спрацьовує, навіть якщо пацієнт усвідомлює, що приймає "несправжню" таблетку. У США провели дослідження, згідно з яким, стан пацієнтів, що страждають на тривожні розлади, поліпшується навіть тоді, коли вони знають, що вони не приймають справжні ліки.
- Вчені підрахували, що за все своє життя людина виробляє близько 450 кг червоних кров'яних тілець.
- Найпоширеніше інфекційне захворювання в світі – карієс зубів.
- Шкіра - найбільший орган нашого організму, а доторк до шкіри породжує електричний імпульс від шкіри і до спинного мозку зі швидкістю 170 м/сек.
- У XIX столітті дуже багато жінок вмирали від пологової гарячки. Австрійський лікар Земмельвайс запропонував акушерам просто мити руки, щоб зменшити ризик виникнення цієї хвороби у пацієнток. Смертність від пологової гарячки знизилася з 30 до 2%. Лікар насамперед піклувався про гігієну. Однак Земмельвайса оголосили псевдовченим і заборонили займатися лікарською діяльністю в Австрії. Ідеї Земмельвайса щодо необхідності дезінфекції та гігієни визнані правильними тільки після смерті лікаря.
- В Індії рецепти на ліки лікарі пишуть літерами більшого розміру, щоб уникнути невірного тлумачення почерку.
- Служба швидкої допомоги з’явилася у великих містах наприкінці XIX століття. Щоб перевозити тяжких хворих, були створені спеціальні екіпажі – "карети швидкої допомоги".
Раніше OBOZ.UA публікував привітання для бойових медиків з нагоди професійного свята.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.