Робота без відпочинку: кому можуть відмовити у відпустці через воєнний стан, — юрист
Робота без відпочинку: кому можуть відмовити у відпустці через воєнний стан, — юрист

Робота без відпочинку: кому можуть відмовити у відпустці через воєнний стан, — юрист

Воєнний стан вносить свої корективи в повсякденне життя громадян, включно з правом на відпустку. Однак закон чітко визначає категорію працівників, яким роботодавець має право відмовити у відпочинку.

Під час воєнного стану роботодавці можуть відмовити в наданні відпустки. Юрист Дмитро Франчук 1 червня в інтерв'ю РБК докладно розповів про те, кому можуть відмовити у відпустці на законних підставах.

Насамперед необхідно ознайомитися з текстом відповідного закону. Згідно із Законом України "Про правовий режим воєнного стану" (ст. 8), під час дії воєнного стану можуть запроваджувати обмеження на права і свободи, зокрема трудові права, якщо це необхідно для забезпечення оборони й безпеки.

Таким чином роботодавець має право відмовити в наданні відпустки деяким категоріям працівників, куди входять:

Працівники, залучені до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури:

  • електростанції;
  • водопроводи;
  • залізничні станції;
  • порти та інші.

Державні службовці та керівники державних підприємств.

Працівники, які забезпечують життєдіяльність населених пунктів:

  • медичні працівники;
  • працівники комунальних служб;
  • працівники сфери транспорту та інші.

"Важливо зазначити, що роботодавець не може змусити працівника піти в неоплачувану відпустку. Навіть під час воєнного стану працівник має право на відпустку з виплатами", — каже Франчук.

Права на відпустку та її обмеження

Працівники, які не залучені до роботи на об'єктах критичної інфраструктури, мають право на щорічну відпустку тривалістю до 24 календарних днів. Також існує можливість взяти відпустку без збереження заробітної плати до 90 днів.

Також Франчук пояснив що робити якщо працівникам відмовили в наданні відпустки. За його словами, у цьому випадку необхідно звернутися до:

  • безпосередньому керівнику;
  • до відділу кадрів організації;
  • до державної служби з питань праці;
  • до суду.

При цьому важливо мати при собі документи, що підтверджують право на відпустку. Наприклад, це може бути трудовий договір, наказ про прийняття на роботу, графік відпусток тощо.

Насамкінець Франчук додав, що регулювання відпусток під час воєнного стану в Україні здійснюється на основі низки законів і підзаконних актів.

Важливо П'ять днів до відпустки за корабель: Кабмін затвердив порядок заохочення військових

Раніше ми писали про те, як військовослужбовці ЗСУ можуть перетинати кордон під час відпустки. Для цього необхідно зібрати не тільки цілий перелік документів, а й подати відповідний рапорт командиру частини.

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader