Російський режим традиційно використовує звинувачення в корупції для усунення чи покарання нелояльних еліті посадовців. Прикладом став арешт генерал-майора Івана Попова, якого звільнили після того, як він відзвітував вищому командуванню про проблеми в армії окупантів.
Про це йдеться у зведенні розвідки Великої Британії, оприлюдненому 2 червня. Як зазначили у відомстві, 21 травня росЗМІ повідомили, що колишнього командувача 58-ї загальновійськової армії генерал-майора Івана Попова заарештували за звинуваченням у шахрайстві та корупції, пов'язаних з продажем військових будівельних матеріалів.
У британській розвідці нагадали, що Попова в липні 2023 року було звільнено з посади командувача 58-ї загальновійськової армії, перекинутої на Запорізький напрямок фронту в Україні.
Це сталося після того, як Попов розкритикував компетентність рішень військового керівництва РФ щодо ведення війни.
Згодом Попов публічно розкритикував рішення про його усунення, заявивши, що "наш старший командир вдарив по нам з тилу, віроломно і підло обезголовивши армію в найважчий і найнапруженіший момент".
"У системі, де корупція сама по собі має ендемічний характер, її покарання частіше є політичним інструментом, ніж спробою забезпечити хороше управління", – констатували в розвідці Британії.
У зведенні також зазначається, що російський режим "має довгу історію використання звинувачень у корупції, реальних чи вигаданих, для усунення чи покарання внутрішніх критиків або тих, хто розлютив більш впливових діячів еліти".
"Цілком імовірно, що арешт Попова є демонстративним покаранням за передбачувану нелояльність до начальства. Як командувач армії Попов загалом вважався дуже компетентною людиною і, на думку російських військових оглядачів, користувався популярністю серед російських військ", – заявили у британській розвідці.
Там припустили, що арешт Попова "ще більше стривожить" військових у РФ і зміцнить серед його колег на вищих командних посадах думку, що лояльність і покора режиму та начальству цінуються вище, ніж компетентність та харизма.