Дослідники вважають, що тварина зовсім не була вагітною і тепер помирає — на жаль, лікувати самку ската занадто пізно.
Історія самки ската Шарлотти почалася у вересні минулого року, коли співробітники акваріума вперше помітили, що у неї опухла голова. Команда припустила, що у тварини може бути рак, проте після УЗД співробітники акваріума оголосили про те, що Шарлотта, ймовірно, вагітна. Цікаво, що останні кілька років самка ската провела в акваріумі на самоті, а тому дослідники припустили, що вона завагітніла внаслідок непорочного зачаття, відомого як партеногенез, пише Daily Mail.
Пізніше співробітники акваріума публікували знімки УЗД самки ската, припускаючи, що вона виношує кілька дитинчат. На жаль, вагітність Шарлотти затягнулася і дослідники почали сумніватися, що вона реальна. Як правило, вагітність скатів триває від 3 до 4 місяців, але може затягнутися через температуру води. Але у випадку з Шарлоттою тривалість вагітності вийшла за всі можливі рамки.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами доктора Роба Джонса, який був одним із тих, хто підтвердив вагітність Шарлотти, у лютому 2024 року йому надіслали нерухомі ультразвукові зображення. Тоді він думав, що вони показують оболонку яйцеклітини, а це свідчило про можливу вагітність. Однак він зовсім не підтверджував, що це так. Він також запитав, чи був на УЗД якийсь рух, але так і не отримав відповіді.
Тепер акваріум Хендерсонвілля повідомив, що у Шарлотти розвинулося рідкісне репродуктивне захворювання. За словами доктора Джонса, тварина, найімовірніше, ніколи не була вагітною і помирає від хвороби, через яку у ската опухли яєчники.
Ларрі Боулс, директор програми акваріумістики в Громадському коледжі узбережжя Орегону, зазначає, що старі скати, такі як Шарлотта, схильні до захворювань репродуктивного тракту, які призводять до переповнення матки, а зрештою і смерті, якщо їх не лікувати. Учений також зазначає, що на останньому відео тварина перебуває в дуже поганому стані. Він також зазначив, що самка ската, ймовірно, не проживе далі, ба більше, розпочинати лікування вже надто пізно.
Зазначимо, що Шарлотта перебуває в акваріумі з 2015 року і їй, ймовірно, від 15 до 16 років, що робить її схильною до репродуктивних захворювань. У дослідженні 2019 року команда з Південно-східного альянсу зоопарків Флориди вивчила близько 50 південних скатів, яких утримують в акваріумах, і виявила, що у 65% з них розвинулися проблеми з маткою.
За словами дослідників, репродуктивні захворювання скатів, що характеризуються кістозними яєчниками, неовульованими яйцями та, найчастіше, збільшеною маткою, широко поширені у старих самок скатів, які перебувають у неволі. Захворювання викликане високим рівнем естрогену серед невдалих вагітностей.
Наразі, на жаль, не існує усталених протоколів лікування кістозних яєчників скатів, а тому вчені побоюються, що Шарлотта не проживе занадто довго. Ветеринари використовують різні методи лікування цього ската, включно зі зливом рідини, гормональною терапією і лікуванням протимікробними препаратами.
За словами Реймера, справа також може бути в невдалій вагітності, проте, ймовірно, у самки ската виникли ускладнення, які також потребують медичної допомоги — наприклад, видалення мертвого плоду.
Раніше Фокус писав про те, що самка ската, яка непорочно зачатувала, ростить у своєму тілі не лише дитинчат, а й щось іще: про що мова.