Як в СРСР вводили податок на бездітність та чим усе закінчилося
Як в СРСР вводили податок на бездітність та чим усе закінчилося

Як в СРСР вводили податок на бездітність та чим усе закінчилося

Наприкінці травня народний депутат України від "Слуги народу" Сергій Гривко виступив з ініціативою ввести у нашій державі так званий податок на бездітність. Навіть якщо не брати до уваги те, що в суспільстві така ініціатива викликала бурхливе заперечення, невдалість подібного рішення можна підтвердити історичними прикладами, зокрема досвідом СРСР.

Як пише ВВС, ініціатором запровадження податку став у 1941 році Йосип Сталін. Після початку німецько-радянської війни стало зрозуміло, що жертв буде багато і потрібно буде їх компенсувати. За допомогою зайвого податку держава намагалась переконати громадян заводити дітей, а гроші, зібрані з бездітних, обіцяла скерувати на утриманням сиріт у дитячих будинках. Війна дійсно позбавила  батьків величезну кількість дітей.

Податком обкладались бездітні чоловіки віком від 25 до 50 років та бездітні заміжні жінки від 20 до 45 років. Вони мали віддавати державі 6% свого доходу. Проте із цього правила були і винятки. Від податку звільняли героїв СРСР, військових, нагороджених трьома ступенями ордена слави, людей які не могли мати дітей через здоров’я та студентів до 25 років. З часом до них додались монахи. Окрім того, не платити за бездітність могли громадяни, діти яких загинули чи зникли без вісти на війні.

Ставка податку на бездітність була неоднаковою для всіх. Так з тих, хто заробляв 70 рублів, його не стягували. А для зарплати, меншої від 91 рубля на місяць, він був зменшеним. З часом держава примусила селян платити більше. Впродовж декількох років з тих мешканців села, які не мали дітей, збирали по 150 рублів на рік. А з тих, у кого було одна чи дві дитини, брали 50 і 25 рублів на рік відповідно.

Всиновлювачів також звільняли від сплати цього збору. Але якщо в сім’ї помирала єдина дитина, батьків знову обкладали податком.

Від початку влада СРСР обіцяла, що податок на бездітність буде тимчасовою нормою. Але в результаті він проіснував аж до розпаду держави у 1991 році. Хоча наприкінці 80-х норми щодо нього послабили – після одруження пари на рік звільняли від сплати.

З точки зору демографії, із введенням податку на бездітність в СРСР справді почався бебібум. Але історики не схильні пов’язувати ці події між собою. Адже сплеск народжуваності спостерігався також в у країнах де такого податку не було. До того ж, у 1960-х рр. народжуваність в Союзі почала падати, хоча податок продовжував діяти.

Раніше OBOZ.UA розповідав, чи були насправді ціни на споживчі товари в СРСР низькими.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader