Кабінет Міністрів України прийняв рішення про суттєве підвищення тарифів на електроенергію для населення. Відомий експерт у сфері енергетики Андріан Прокіп проаналізував це рішення, вказавши на низку проблем та прорахунків.
"Відверто кажучи, я очікував меншого підвищення тарифу. Мені здавалось, що 4-5 грн, які озвучувались, були лише спробою створити негативне інформаційне середовище, на фоні якого новий тариф, на рівні, припустимо в 3,4-3,8 буде сприйматися в суспільстві як «менше зло». Але ніт", - зазначив експерт.
Андріан Прокіп погоджується, що перегляд тарифу був вимушеним і потрібним кроком, адже попередній тариф не покривав усіх витрат на постачання електроенергії населенню. Проте, на його думку, рішення про підвищення мало низку недоліків:
1. Відсутність диференційованої ставки тарифу залежно від обсягів споживання. На думку експерта, це могло б пом'якшити резонанс теми про підвищення тарифу.
2. Бракує прозорості та офіційних роз'яснень щодо обґрунтування нової ставки тарифу. "Може, я звісно, щось пропустив, але якось от не бачив офіційних повідомлень з поясненнями та обґрунтування нової ставки тарифу ані до рішення уряду, ані після", - підкреслив Андріан Прокіп.
3. Відсутність активності щодо удосконалення моделі субсидій та захисту вразливих споживачів. За словами експерта, підвищення тарифу обов'язково повинно супроводжуватись захистом малозабезпечених громадян.
4. Негазифіковані споживачі опиняються у більш дискримінованому становищі, ніж газифіковані. Розрив вартості використання газу та електроенергії зріс.
5. Питання ефективності витрачання та цільового використання додаткових коштів, отриманих через підвищення тарифу, лишається відкритим.
"Повторюсь, що тариф треба було переглянути. Але з прийняттям нового тарифу мала місце низка прорахунків та упущень. І насправді, вони не випадкові. Їх причина, як і взагалі джерело більшості проблем у нашій енергетиці за останні десятиліття – відсутність єдиної, продуманої енергетичної політики", - підсумував Андріан Прокіп.
Експерт наголосив, що уряду потрібно більш відповідально віднестися до комунікації ситуації в енергетиці, адже проблеми, зумовлені війною, не зникнуть найближчим часом. Водночас громадяни повинні намагатися краще розібратися в ситуації та змінювати поведінку споживання.
Нагадаємо, в Україні скасували екстрені відключення світла: у яких областях запроваджено графіки.