Дослідники виявили, що наша планета втрачає неймовірну кількість пасовищ, які відіграють важливу роль у житті людей і Землі загалом.
Пасовища становлять понад половину поверхні Землі й забезпечують життя мільярдів людей. По-перше, ці системи забезпечують величезну кількість м'яса, молочних продуктів, клітковини та інших основних харчів. По-друге, вони відіграють важливу роль у колообігу поживних речовин, води та вуглецю на планеті, пише Science Alert.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Однак тепер учені виявили, що до половини всіх пасовищ Землі відчувають нестачу вологи. Про це йдеться в новій доповіді ООН. Ба більше, вчені дійшли висновку, що попередні оцінки значно недооцінювали фактичну втрату здоров'я та продуктивності пасовищ. Основними причинами цієї проблеми вважаються:
- зміна клімату;
- розчищення земель;
- видобуток корисних копалин;
- надмірне випасання худоби;
- ерозія;
- засолення;
- підлужування.
Усі ці фактори негативно впливають на пасовища, сприяючи посусі та спустошенню. За словами біолога й автора доповіді Педро Марія Еррера Кальво, фактично всі ці чинники сприяють деградації земель і це відбувається в усіх біомах та екосистемах світу.
Парадокс полягає в тому, що зусилля, спрямовані на підвищення продовольчої безпеки та продуктивності земель, фактично перетворили мільйони гектарів пасовищ на виробництво сільськогосподарських культур, що посилило їхню деградацію та призвело до зниження врожайності.
Одним із найбільш постраждалих районів сьогодні вважається регіон Центральної Азії та Монголія: тут одна третина населення займається випасом худоби, а пасовища, по суті, становлять 60% земель. Тим часом у Північній Америці стародавні луки, прерії та південні пустелі втрачають своє знакове біорізноманіття через цю деградацію.
Автор доповіді зазначає, що багато з цих надзвичайно важливих регіонів сьогодні все ще залишаються маловивченими. При цьому відсутність даних підриває зусилля зі сталого управління земель. Дані свідчать про те, що лише 12% з 80 мільйонів квадратних кілометрів пасовищ світу нині перебувають під охороною.
Вважається, що для припинення подальшої деградації земель потрібна низка кроків, зокрема:
- пом'якшення наслідків зміни клімату;
- впровадження більш стійких методів управління земельними ресурсами;
- транскордонне співробітництво.
Крім того, автори дослідження вважають, що необхідно взяти до уваги досвід корінних народів і наукові знання, а також відмовитися від шкідливих практик, наприклад, монокультурного сільського господарства.
Раніше Фокус писав про невичерпні запаси води на Землі: де планета зберігає гігантські 43,9 млн км³ вологи.