Не вір очам. Це здається неймовірним, але зі США до Індії можна доплисти по прямій
Не вір очам. Це здається неймовірним, але зі США до Індії можна доплисти по прямій

Не вір очам. Це здається неймовірним, але зі США до Індії можна доплисти по прямій

Поглянувши на звичну нам карту, ми навряд чи зможемо провести пряму, що з'єднує США та Індію, проте вчені впевнені, що дістатися з точки в точку можна по прямій.

Цього тижня користувачі соціальної мережі X (Twitter) зазнали невеликих труднощів із прямими лініями, що з'єднують континенти. Акаунт Latest in Space опублікував пост про те, що з Індії до США і навпаки можна дістатися по прямій. Користувачі здивувалися, чомусь те, що виглядає як крива, насправді є прямою, пише IFLScience.

Дослідники вирішили пролити світло на цю "оптичну ілюзію". За словами вчених, представлення тривимірного світу на двомірній карті завжди буде пов'язане з деякими проблемами та компромісами. Незалежно від того, наскільки точно ми спробуємо відтворити таку мапу, в кінцевому підсумку на ній будуть присутні розтягнуті області, сплющені країни, а деякі частини карти й зовсім будуть відсутні.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Карта світу, з якою більшість із нас знайома, заснована на проєкції Меркатора і була опублікована картографом Герардом Меркатором у 1569 році. Ця картографічна проєкція являє собою циліндр, у який поміщається "земна куля", а потім проєктується кожна точка карти на відповідну точку на циліндрі. Меридіани будуть наноситися на вертикальні лінії, розташовані на рівній відстані один від одного на карті. Водночас кола являють собою широти та наносяться на горизонтальні лінії рівновіддалені одна від одної.

Проєкція Меркатора неймовірно корисна для навігації та представляє курси постійного пеленга у вигляді прямих сегментів. Простими словами, кораблям доводиться рідше коригувати курс з урахуванням кривини Землі.

Однак отак проєкція також призводить до спотворення розміру та форми. За словами вчених, на циліндричних картах, як і у випадку з проєкцією Меркатора, області навколо екватора залишаються приблизно точними, проте що далі точки віддалені від екватора, то більш спотвореними та роздутими стають масиви суші.

Таким чином, лінії, що не слідують жодній лінії широти чи довготи на глобусі, не обов'язково відображаються як прямі лінії на плоскій карті. За словами вчених, саме цим і пояснюється те, що лінія, яка з'єднує США та Індію, на карті матиме вигляд кривої, тоді як насправді дістатися з континенту на континент можна, слідуючи абсолютно прямій лінії в океані.

Раніше Фокус писав про те, що вчені створили найточнішу плоску карту Землі.

Джерело матеріала
loader
loader