Учені вперше виявили надщільний об'єкт, швидкість обертання якого порушує наявні уявлення про деякі дивні зірки.
За допомогою радіотелескопа ASKAP астрономи отримали радіосигнал від незвичайної нейтронної зірки. Ці об'єкти є кінцевим продуктом деяких вибухів наднових. Коли масивна зірка стискається під впливом власної гравітації, вона вибухає надновою і залишається лише надщільний об'єкт, тобто нейтронна зірка. Деякі з них обертаються навколо своєї осі з високою швидкістю і при цьому випромінюють радіохвилі. Іноді такі зірки здійснюють сотні обертів на секунду. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Nature Astronomy, вчені вперше виявили нейтронну зірку з дуже повільною швидкістю обертання, що кидає виклик нинішнім теоріям, пише IFLScience.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Нова нейтронна зірка отримала назву ASKAP J1935+2148 і її період обертання становить 53,8 хвилини. При цьому об'єкт має різні стани радіовипромінювання: яскравий імпульс радіохвиль тривалістю від 10 до 50 секунд, імпульс радіохвиль, що у 26 разів слабший, тривалістю 370 мілісекунд, та період спокою.
За словами авторів дослідження, це дуже дивовижне відкриття нейтронної зірки, яка випускає радіохвилі таким чином. При цьому вчених також дивує факт того, що радіосигнал повторюється з такою повільною швидкістю. За словами астрономів, період спокою настає між викидом двох імпульсів радіовипромінювання, які відрізняються один від одного. Вчені вважають, що це відбувається через те, що причина радіовипромінювання змінюється.
Автори кажуть, що три різні стани радіовипромінювання мають абсолютно різні властивості. Якби радіосигнали не виходили з однієї й тієї самої точки в космосі, то можна було б подумати, що це абсолютно різні об'єкти.
Варто зазначити, що астрономи досі точно не розуміють, як саме нейтронні зірки створюють радіовипромінювання. Існують теорії, які можуть пояснити частково їхню поведінку, але виявлений об'єкт кидає виклик цим теоріям.
Автори дослідження кажуть, що можливо вони виявили зовсім не нейтронну зірку. Хоча це найкраще пояснює отримані дані, все ж у вчених є ще варіанти.
- Можливо, це зірка білий карлик із незвичайним магнітним полем. Білі карлики — це ще один тип зірок, що виникають після смерті схожих на Сонце зірок, які не мають достатньої маси, щоб вибухнути надновою. Астрономи ще ніколи не виявляли білий карлик із дуже потужним магнітним полем, яке необхідне для створення такого радіосигналу. Але теоретично такі зірки можуть існувати.
- Є ще один варіант. Можливо, було виявлено подвійну систему, що складається з двох нейтронних зірок або двох білих карликів.
Для з'ясування цього вчені проведуть додаткові спостереження.
За словами авторів дослідження, нове відкриття може призвести до зміни розуміння природи нейтронних зірок або білих карликів. Зокрема, того, як вони випускають радіовипромінювання. Також учені хочуть з'ясувати, скільки таких незвичних об'єктів, як було виявлено, існує в нашій галактиці.
Як уже писав Фокус, фізики наблизилися до розуміння того, як тече кров та інші дивні рідини. Незвичайна поведінка неньютонівських рідин давно спантеличує вчених.
Також Фокус писав про те, що Китай встановив перший прапор на зворотному боці Місяця, а також були отримані знімки прихованої від нас поверхні. Китайські вчені показали, як модуль "Чан'е-6" збирав зразки гірської породи на завжди прихованому від нас боці Місяця.