Запах смерті. Рідкісна рослина розквітла вперше за багато років, виділяючи смердючий аромат
Запах смерті. Рідкісна рослина розквітла вперше за багато років, виділяючи смердючий аромат

Запах смерті. Рідкісна рослина розквітла вперше за багато років, виділяючи смердючий аромат

Візуально чарівна рідкісна рослина під час цвітіння видає їдкий сморід, через це її прозвали "трупною квіткою".

Наша планета є домівкою для неймовірної кількості дивовижних рослин, деякі з них настільки унікальні, що побачити їхнє цвітіння можна лише раз на понад 100 років, інші ж — виділяють їдкі аромати, забути які занадто складно, пише IFLScience.

Зразок Atitan arum (Amorphophallus titanum) перебуває в К'ю Гарденс (Лондон, Англія) і тепер він уперше зацвів за багато років, випустивши свій фірмовий "всемогутній запах". Уперше рослину було відкрито й описано близько 150 років тому, 1878 року, італійським ботаніком Одоардо Беккері, який виявив її на Суматрі в Індонезії. Тоді дослідник відправив насіння до кількох ботанічних садів, зокрема й К'ю, де цю дивну рослину вирощують і досі та вивчають уже понад 100 років.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Дані проєкту "Едем" свідчать, що рослина цвіте рідко і вельми нерегулярно. Зазвичай це відбувається раз на 7-9 років, але навряд чи хтось зможе пропустити цю мить завдяки неймовірному аромату, який виділяє рослина. Через кілька днів усе минає: качан опадає, а запах зникає.

Суцвіття рослини має величезні розміри. Воно складається з качана, що утворює біля основи трубку, де під маленькими чоловічими квітками розташовані ще більш крихітні жіночі квітки. У другій половині дня качан розкривається, а в першу ніч розпускаються жіночі квітки.

Відомо, що "всемогутній запах" виходить через короткі проміжки часу, але тільки на короткий період часу протягом першої ночі цвітіння, коли рослина перебуває в жіночій стадії. Наприкінці першої ночі покрив може закрити повністю або трохи, а наступної ночі розпускаються чоловічі квіти, утворюючи маси жовтого пилку. Як правило, на другий день суцвіття повністю закривається і може залишитися у вертикальному положенні ще протягом доби, а потім опаде.

Саме дивний запах і породив прізвисько рослини — "трупна квітка" або "трупна рослина". Як правило, ті, кому довелося відчути цей аромат, описують його як запах гнилої плоті, мертвої миші або неприємний, схожий на сірку.

Дослідники виявили, що запах рослини обумовлений сполуками, які вона випускає під час цвітіння. Ці сполуки виробляються одночасно і виділяються під час жіночого цвітіння. Вчені встановили, що сполуки включають:

  • іметилдисульфід (часниковий запах);
  • диметилтрисульфід (неприємний запах);
  • метилтіоацетат (сірчистий запах);
  • ізовалеріанову кислоту (сирний, пітний запах).

Попередні дослідження показали, що неймовірний сморід насправді корисний рослині в дикій природі, оскільки допомагає їй залучати запилювачів. Трупні квіти також здатні нагріватися до 36,7 за Цельсієм, що допомагає рослині обдурити комах. Запилювачі думають, що рослина є їжею, залітають всередину суцвіття, а потім залишають його з пилком на лапах. Таким чином відбувається постійне запилення виду.

Раніше Фокус писав про те, що вчені виявили нову особливість у давно відомій рослині.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader