Дослідники виявили, що кратер Батагайка в Сибіру розширюється з неймовірною швидкістю і на те є причина.
Кратер Батагайка, також відомий як "Ворота в пекло", розташований у Сибіру і вперше утворився, коли танення вічної мерзлоти в сибірській тундрі почало виділяти тонни раніше замороженого метану — потужного парникового газу — в атмосферу Землі. Вчені роками стежать за тим, як величезна яма в землі розширюється, але тепер вони вважають, що швидкість розкриття "воріт пекла" значно збільшилася, пише Daily Mail.
Нове дослідження місцевих гляціологів показало, що швидкість викиду метану та інших вуглецевих газів у міру поглиблення кратера досягла неймовірних від 4000 до 500 тонн на рік. Вчені вважають, що це демонструє, наскільки швидко відбувається деградація вічної мерзлоти. Ба більше, вчені попереджають, що зовсім скоро з кратера, ймовірно, витече весь метан, що залишився. Основною причиною такого прискорення автори дослідження називають зміну клімату.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Команда виявила, що кратер у Сибіру майже досяг скельної породи. Простими словами, вічна мерзлота, що тане і спричиняє подальше обвалення, майже повністю розтанула. Утім, не варто радіти. Дослідники також попередили, що кратер, імовірно, може почати розширюватися по краях і вгору по схилу, чого раніше тут не спостерігалося.
Це бічне розширення кратера також обмежене близькістю корінних порід, вершина яких, як вважають учені, підіймається до сідловини між найближчими горами на висоті близько 550 метрів над поверхнею.
Під час дослідження вчені розробили 3D-модель того, як крижана вічна мерзлота поступилася місцем під час її багаторічного руйнування, використовуючи великі дані з безлічі незалежних джерел. Команда використовувала дані дистанційного зондування високої роздільної здатності, отримані з супутників, а також польотів дронів над Батагайкою. Всі ці дані були об'єднані зі зразками вічної мерзлоти та іншими пробами ґрунту в польових експедиціях у 2019 і 2023 роках.
За допомогою моделі вчені змогли скласти карту і спрогнозувати танення основної геологічної структури вічної мерзлоти. У такий спосіб їм вдалося з'ясувати, скільки і яких матеріалів тане всередині неї, а потім викидається в ґрунтові води або земну атмосферу.
Команда проаналізувала отримані дані та змогла визначити, наскільки динамічно змінюються форми рельєфу в районах вічної мерзлоти. Вчені вважають, що витік метану з кратера Батагайка вплине на всі прилеглі екосистеми.
Раніше Фокус писав про те, що кліматична криза може відкрити нові "Врата пекла" в Росії та Канаді.