Учені з'ясували, що швидкість звуку на Марсі постійно змінюється.
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі JGR: Planets, швидкість звуку на Червоній планеті змінюється дивним чином. Звук на Марсі поводиться по-різному в різний час і в різних місцях. Це відрізняється від того, що можна почути на Землі, пише Live Science.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Учені провели новий аналіз звуків, які записав на Марсі марсохід Perseverance за допомогою кількох мікрофонів. Раніше вже з'ясувалося, що звук на Червоній планеті поводиться дивним чином. Наприклад, звук частотою нижче 240 Гц поширюється приблизно на 10 метрів на секунду повільніше, ніж звук із вищою частотою.
Це пов'язано з тим, що молекули вуглекислого газу, які поглинають частину енергії звуку на низьких частотах, становлять 95% атмосфери Марса. Якщо не враховувати ці властивості звуку, то майбутні астронавти на Червоній планеті можуть зіткнуться з проблемами зі зв'язком. Автори нового дослідження вивчили швидкість звуку на Марсі і спробували зрозуміти, чому вона змінюється, як показують дані.
Для початку вчені зіставили значення різних параметрів, включно з атмосферним тиском, температурою і хімічним складом, у різних місцях Марса. Зміни цих параметрів можуть розтягувати або стискати звукові хвилі, що робить їх важливими для прогнозування властивостей звуку.
Вчені розрахували швидкість звуку і загасання звуку, тобто його уповільнення з відстанню, в різні моменти часу на Червоній планеті і в різних місцях, включно з гірськими вершинами і долинами. Це важливо, адже на Марсі умови відрізняються від місця до місця.
Наприклад, у полярних регіонах денна температура може змінюватися на 60 градусів Цельсія, а рівень вуглекислого газу на 30% залежно від сезону. Як показали результати, марсіанська пилова буря, мабуть, не впливає на поширення звуку, як і пилова буря на Землі. Зміна швидкості звуку залежно від температури, а це приблизно 0,5 м/с на кожен градус Цельсія, також виявилася схожою на те, що можна почути на Землі.
Але на відміну від Землі, швидкість і загасання звуку багато в чому залежать від рівня вуглекислого газу. Крім того, хоча швидкість звуку різко збільшується, це менш виражено за низьких температур, ніж за більш високих. Але найбільша відмінність від Землі пов'язана з величезними щоденними коливаннями температури. Наприклад, у кратері Єзеро, де знаходиться Perseverance, це змушує звук поширюватися зі швидкістю до 30 м/с і загасати втричі швидше, коли температура вища.
За словами вчених, зміна температури і рівня вуглекислого газу також спричиняє зміну швидкості звуку і його загасання залежно від сезону, хоча цей ефект більш виражений у полярних регіонах Марса. Крім цього вчені з'ясували, що звук на вершинах гір у ранкові години на Марсі поводиться найбільш близько до того, що можна почути на Землі. В інший час і в інших місцях, наприклад, у другій половині дня на рівнині, виникатиме різкий ефект, оскільки високі звуки на близьких відстанях досягають вух швидше, ніж нижчі. Більш віддалені звуки, які зазвичай можна почути на Землі, взагалі не будуть чутні.
Як уже писав Фокус, вчені з'ясували, що астронавти місії SpaceX стали молодшими в космосі. Як показало дослідження, чотири члени екіпажу місії Inspiration4, трохи змінилися під час перебування на орбіті.
Також Фокус писав про те, що вчені змогли розгадати загадку Марса, яка не давала спокою кілька десятиліть. Дослідження показало, чому лід у полярних регіонах Червоної планети не рухається, хоча повинен це робити.