Астрофізик Джек Бернс назвав цей момент "світанком радіоастрономії на Місяці".
Людські технології постійно випромінюють радіохвилі в космос, і, за оцінками астрономів, ці так звані техносигнатури Землі можна почути в 75 найближчих зоряних системах. Якщо там мешкає позаземна цивілізація, то вона може дізнатися за цими сигналами, що на Землі живе технологічно розвинений вид. Уперше ці техносигнатури нашої планети почув посадковий модуль "Одіссей" на Місяці, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Астрофізик Джек Бернс з Університету Колорадо в Боулдері, США, на нещодавній 244-й зустрічі Американського астрономічного товариства повідомив про важливі результати місії "Одіссей" на Місяці.
Цей перший в історії приватний посадковий модуль, який зміг приземлитися на Місяці ще 23 лютого, мав на борту невеликий радіотелескоп ROLSES. За його допомогою модуль протягом 1,5 годин реєстрував радіохвилі, що виходили від Землі на місці своєї посадки поруч із кратером Малаперт А. За словами Бернса, цей момент є "світанком радіоастрономії на Місяці".
Вчені вивчають Землю з космосу як екзопланету для того, щоб знайти аналогічні техносигнатури на інших світах, що може бути ознакою існування позаземної цивілізації. Бернс показав зображення, на якому крихітні білі крапки були розкидані по чорному фону, в основному утворюючи горизонтальні лінії. І це був образ Землі, створений за допомогою отриманих радіохвиль. Білі точки є радіосигналами від передавачів на нашій планеті, які спіймав радіотелескоп посадкового модуля на Місяці. За словами Бернса, з точки зору спостереження за Землею з космосу в радіохвилях, це зображення не має аналогів.
Під час своєї історичної посадки модуль "Одіссей" знизився швидше, ніж планувалося, і перекинувся на бік, імовірно, через те, що він зламав одну або дві посадкові опори після удару об місячну поверхню. У результаті антени модуля не були правильно спрямовані на Землю, що значно знизило швидкість передачі даних.
Можливо, через ці проблеми ROLSES записував дані лише 1,5 години замість восьми днів, як сподівалися астрономи. Така ситуація вплинула на співвідношення нормальних сигналів і шуму в зібраних даних. Але вченим вдалося їх розшифрувати зміст радіохвиль.
29 лютого модуль "Одіссей" перестав передавати сигнали на Землю, адже він не був призначений для того, щоб пережити холодну місячну ніч. Коли 20 березня сонячне світло знову потрапило на сонячні панелі модуля, компанія Intuitive Machines, що його створила, спробувала почути сигнали, що символізують пробудження апарату. Але жодних сигналів не було зафіксовано. Через кілька днів було офіційно оголошено про те, що посадковий модуль назавжди відключився.
Тепер астрономи чекають запуску ще одного невеликого радіотелескопа, який має вирушити на зворотний бік Місяця 2026 року. Радіотелескоп LuSEE-Night призначений для виявлення радіохвиль, які виникли ще 13,4 млрд років тому на початковому етапі існування Всесвіту. У той час перші зірки і галактики були оповиті туманом із первинного водню.
Фокус уже писав детальніше про місію "Одіссей" і про те, яку останню фотографію модуль надіслав на Землю.
Також Фокус писав про те, що надзвичайна ситуація на МКС викликала переполох на Землі. Під час прямої трансляції NASA з орбітальної станції в ефір потрапила розмова, яка стурбувала багатьох, адже здавалося, що є загроза для екіпажу МКС.