Експерт Олександр Коваленко пояснив, що винищувачі F-16 працюватимуть у парі з літаками ДРЛС. Очікується, що ЗС РФ на півдні й у Криму буде особливо важко, коли нові "пташки" з’являться в небі.
Україна має вже найближчим часом отримати довгоочікувані винищувачі F-16. Про те, які завдання на практиці виконуватиме цей багатоцільовий літак, в ефірі телемарафону 13 червня розповів військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.
"F-16, в першу чергу, це буде інструментарій для знищення об’єктів як повітряних, так і тих, що знаходяться на поверхні, на відстанях, коли сам F-16 не буде знищений ворогом. Тобто його будуть використовувати з буфером безпеки, з застосуванням далекобійної ракетної зброї великого радіуса дії як класу повітря-повітря, так і повітря-поверхня", — пояснив він.
Експерт зазначив, що у виконанні завдань F-16 допомагатимуть літаки ДРЛС. З його слів, знищення авіації буде входити у спектр їхніх завдань, але також винищувачі впливатимуть на сухопутні події на фронті та зможуть завдавати ударів по території РФ. Однак можливості F-16 на різних напрямках відрізнятимуться.
"По Півдню та по Криму буде важкувато росіянам тому, що саме в цих локаціях можуть досить вільно працювати західні літаки ДРЛС. Тобто не тільки ті, які нам передали, але й з повітряного простору Румунії, Болгарії", — підкреслив Коваленко.
Він повідомив, що над Чорним морем також працюють літаки-розвідники, які значно розширюють ударні можливості F-16. Винищувачі здатні бити ракетами типу AIM-120 AMRAAM, які можуть знищувачі повітряні цілі на глибину понад 100 кілометрів. Також ці "пташки" можуть запускати AGM-158 JASSM, яка має можливості як Storm Shadow та здатна знищувати об’єкти на відстані до 300 кілометрів. Фактично йдеться про дозвукову крилату ракету авіаційного базування, і її наведення буде спрощене завдяки сумісності літаки F-16 з ДРЛС.
"Інше питання щодо Сходу. По Сходу є питання, тому що для цього потрібно буде вже використовувати не безпечний простір Румунії або Болгарії, а повітряний простір України", — проінформував експерт.
З його слів, там усе залежатиме від того, яким буде буфер безпеки для F-16 і яка глибина на східних окупованих територіях й території РФ буде максимально сприятливою для безпечного виконання завдань.
"Але, звісно ж, ризик зростатиме саме під час роботи F-16 по східній лінії боєзіткнення або по північно-східних кордонах", — підтвердив Коваленко.
Нагадаємо, генсекретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна має право бити по законних військових цілях на території Росії з літаків F-16. Він підкреслив, що це передбачає право на самозахист, закріплене у Статуті ООН.
У ЗМІ передавали, що Румунія профінансує навчання українських пілотів на винищувачах F-16. Румунський уряд зробив кілька виключень попри "жорстку економію", щоб допомогти з організацією спеціального навчального центру та створення умов для тренувальних польотів.