Поразка партії Емманюеля Макрона на виборах загрожує Франції серйозними наслідками, попереджає у своїй колонці міжнародний редактор Bloomberg Говард Чуа-Еоан. І найсерйознішим може виявитися вихід країни з ЄС.
"Це просто стрибок вліво, а потім крок вправо"
Грексит, Брексит — і тепер привид Фрексита? Європейські кризи (2008, 2016 і зараз) люблять дивувати "невеликим переворотом", як ідеться в тексті з "Шоу жахів Роккі Хоррора". Якби вони були такими ж веселими, як у відомій пісеньці: "Це всього лише стрибок вліво, а потім крок вправо-а-а-а-а-во". На жаль, те, що відбувається у Франції, — зовсім не те, що один прямолінійний персонаж фільму називає "народними танцями".
Чесно кажучи, Греція ніколи не покидала Європейського Союзу, незважаючи на всі нервові переговори з приводу фінансової кризи. А вкрай праве "Національне об'єднання" більше не говорить про вихід Франції з Європейського Союзу (уроки Британії занадто очевидні). Проте драматичний виступ партії Марі Ле Пен на виборах у Європейському парламенті минулого тижня похитнув становище президента Емманюеля Макрона і його партії Відродження. Він посилив здивування і занепокоєння ринків, розпустивши законодавчий орган і призначивши дострокові вибори.
Така ситуація викликає в інвесторів серцеві напади, особливо з урахуванням того, що Франції не обов'язково виходити з ЄС, щоб насолодитися всіма економічними принадами Брекзиту. Тут є бомба уповільненої дії, дія якої досі замаскована політичними криками. Як пише Джон Аутерс: "Набагато менш відомо, що корпоративний борг Франції в пропорції до ВВП навіть більший, ніж у США". Цей невеликий фінансовий факт є однією з причин, чому крок Макрона є ризикованим. Президент Франції може зрештою "подарувати "Об'єднанню" можливість переконати виборців, що цій парії Ле Пен можна довіряти", — каже Джон. І "оскільки спогади про крах золота Ліз Трасс у Великій Британії все ще свіжі, можливість кризи у Франції під агресивним новим керівництвом виглядає реальною". Він продовжує: "Список подібних гамбітів неоднорідний; запитайте Девіда Кемерона про Брекзит або його невдалу спадкоємицю Терезу Мей, яка спробувала, але не змогла домогтися більшості в 2017 році, призначивши дострокові вибори, дуже схожі на ті, що затіває Макрон".
Як ідеться в іншій колонці цього тижня: "Фінансові ринки відчувають слабкість: деякі французькі облігації окуповуються, як борги Португалії; цілком імовірно, що наступний уряд доб'ється ще меншого успіху у виправленні млявого зростання та перенапруги державних фінансів... Після багатьох років непрямого зиску від безладу у Великій Британії та рецесії в Німеччині Франція, можливо, повертається до свого економічного стилю".
У політичних партій є лише кілька днів, щоб скласти свої списки. І ймовірний уряд, що виникне внаслідок виборів, буде дивним. Уже зараз експерти передчувають вибоїстий сценарій кампанії в соціальних мережах, оскільки країна рухається до дивного шлюбу правого законодавчого органу під керівництвом Ле Пен і центристського президентства Макрона.
Як експеримент напередодні європейських виборів минулого тижня я створив обліковий запис TikTok, натиснув на відео в офіційній стрічці президента Франції Емманюеля Макрона, а потім дозволив контенту, запропонованому додатком від інших користувачів, узяти гору. Алгоритм збив мене з пантелику, що можна охарактеризувати тільки як дуже дружню Путіну кролячу нору: у першому відео жирним шрифтом йшлося про те, що Макрон "оголосив війну Росії", запропонувавши навчати військових інструкторів в Україні, в той час як кілька інших нападали на нього за те, що він не запросив Росію на церемонію Дня Д. Один із них неправдиво стверджував, що сумнозвісна різанина серед цивільного населення в окупованій нацистами Франції в 1944 році майже повністю була скоєна українцями.
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Чи втратить Еммануель Макрон владу: як перемога правих може змінити відносини з Україною