За даними видання, операції проводять через мережі непрозорих компаній, що використовують запаси старих високотехнологічних верстатів, вироблених західними компаніями, які залишилися в Китаї після багаторічних продажів місцевим підприємствам.
Росія активно шукає в Китаї старі верстати, використовуючи тіньові мережі покупців, оскільки Кремль прагне отримати критично важливе обладнання для збільшення виробництва озброєнь. Про це пише британське видання Financial Times.
Ця прихована стратегія Москви з придбання високоточного обладнання, розкрита дослідниками, дає змогу обійти дедалі суворіші західні санкції та експортний контроль, спрямовані на стримування виробництва для військових цілей.
Операції здійснюються через мережі непрозорих компаній, які використовують запаси старих високотехнологічних верстатів, вироблених західними компаніями, що залишилися в Китаї після багаторічних продажів місцевим заводам.
Центр перспективних оборонних досліджень (C4ADS), вашингтонський аналітичний центр, який виявив цю тіньову торгівлю, заявив, що складні схеми поставок вказують на перебільшеність заяв Москви про виробництво високоточних інструментів у Росії.
Аллен Маггард, аналітик C4ADS, який очолив дослідження, зазначив, що російські виробники зброї поспіхом намагаються розширити свої виробничі можливості, використовуючи все, що можна дістати.
Одна із закупівельних мереж, виявлена C4ADS і підтверджена Financial Times, базується навколо московської компанії AMG, російського військового постачальника, проти якого США запровадили санкції минулого року.
Після вторгнення Росії в Україну 2022 року AMG збільшила імпорт інструментів із числовим програмним управлінням (ЧПУ), виготовлених Tsugami, висококласним японським виробником верстатів із Токіо. Ці інструменти необхідні для оборонної промисловості, оскільки дають змогу автоматизувати високоточні, високошвидкісні маніпуляції та фрезерування металу.
Згідно з документами з відкритих джерел, AMG уклала контракти на поставку верстатів для компанії "Комета", яка розробляє для Росії системи озброєнь, включно із системами ПРО, реактивною зброєю і ракетними комплексами.
Верстати Tsugami були виявлені на різних військових об'єктах. Сергій Шойгу, тодішній міністр оборони Росії, був показаний по державному телебаченню в березні перед верстатом Tsugami на заводі в Алтаї, що виробляє деталі для крилатих ракет.
Згідно з митними документами, 2021 року AMG закупила в офіційного японського постачальника обладнання Tsugami на суму близько 600 000 доларів. Після вторгнення закупівлі зросли до $50 млн 2023 року, до того ж усе зростання відбулося завдяки двом тіньовим посередникам.
Перший посередник, Amegino, це санкціонований США постачальник, що базується в ОАЕ, чий сайт спочатку розміщувався на серверах у Росії. Його власником є Андрій Миронов, за даними компанії Diligencia, що займається корпоративною розвідкою.
Друга компанія, ELE Technology, видає себе за "підрозділ Gray Machinery Company", американського дистриб'ютора верстатів.
На сайті ELE, який взято зі справжнього сайту Gray Machinery, стверджується, що у компанії є склад в Іллінойсі, а потенційним клієнтам пропонуються ліфти з аеропорту Чикаго О'Хара. На сайті зазначено, що Гленн і Джаред Грей, досвідчені американські торговці верстатами з ЧПУ, є членами команди.
Однак, насправді, ELE Technology базується в Шеньчжені, Китай. Гленн Грей, чия повна біографія і зображення розміщені на сайті ELE, заявив FT, що нічого не знає про цю компанію.
Реєстрації на сайті та старі рекламні матеріали вказують, що ELE управляє китайський торговець електронікою на ім'я Бенсон Зенг. Цзен не відповів на прохання про коментар.
Tsugami повідомила FT, що не постачала жодних товарів ELE безпосередньо. На сайті ELE наразі продаються дві старі машини Tsugami, вироблені в 2001 і 2005 роках.
"Ми бачимо, що в Росію ввозяться верстати, яким уже кілька десятиліть", — каже Маггард. Це свідчить про недотримання правил на ринку старих верстатів і вказує на те, що виробники не турбуються про те, куди потрапляє їхня продукція після продажу.
"Якщо обробному центру два або три десятки років, це не означає, що він не здатний виробляти прості компоненти для зброї".
Обидві компанії відіграють різні ролі в російській закупівельній діяльності. Amegino — брокер, який доручає китайським постачальникам, таким як ELE, поставляти товари в Росію. Ці дві компанії працювали разом: документи C4ADS показують, що Amegino організувала для ELE поставку товарів на суму $2,7 млн у Росію на початку 2023 року.
Tsugami розраховує на китайський ринок уже близько 20 років. За оцінками одного джерела, в Китаї перебуває понад 100 000 машин Tsugami з 200 000 по всьому світу. Москва націлилася на цей ринок після того, як у 2022 році офіційні постачальники машин Tsugami пішли з Росії.
"До пандемії Tsugami намагалася скористатися стратегією Китаю щодо перетворення на виробничу державу", — каже аналітик з інвестиційної безпеки, який перевіряв підприємства компанії в Китаї. У 2023 році понад 60 відсотків продажів Tsugami припадало на Китай.
На відміну від AMG, компанія UMIC не потрапила під санкції США. Власниця UMIC, Юлія Карпова, має те саме прізвище і контактний телефон, що і Євген Карпов, власник AMG.
Юлія Карпова брала активну участь у російських виставках, просуваючи продукцію AMG на стендах, позначених як AMG-UMIC. У травні 2022 року, після посилення Японією експортного контролю, її сфотографували з брошурами AMG, що рекламують асортимент продукції Tsugami, яку AMG заявляла здатністю поставити.
UMIC і AMG відмовилися коментувати цю ситуацію.
Міністерство торгівлі Японії повідомило, що працює з партнерами з G7 над посиленням заходів з протидії обходу санкцій. "Поки багато країн намагаються впоратися з проблемою старих товарів, Японія збирає різноманітну інформацію, включно з даними про компанії, що обходять санкції", — заявили в міністерстві. "Ми будемо додавати їх до списку санкційних компаній у міру необхідності".
Нагадаємо, 26 квітня ЗМІ повідомляли, що РФ продовжує закуповувати сервери і сховища даних у тих самих обсягах, що й до введення санкцій західними країнами після повномасштабного вторгнення в Україну.
Раніше, 17 квітня, українські журналісти з'ясували, що для виробництва винищувачів Су росіяни використовують західну електроніку, яку вони не можуть закупити у постачальників напряму через запроваджені санкції.