В Україні оновлять перелік об’єктів критично важливої інфраструктури з гарантованим електропостачанням, розділяючи його на літній та зимовий сезони для оптимізації енергетичних ресурсів. Це дозволить враховувати сезонну специфіку роботи об’єктів та мінімізувати навантаження на енергосистему під час відключень.
Про це повідомив голова Держенергонагляду Руслан Слободян в ефірі "Суспільного". Відповідно до заяв, процес оновлення переліку об’єктів критично важливої інфраструктури з гарантованим електропостачанням ведеться в кожній області та має завершитись до 1 липня.
Зазначається, що в багатьох областях з переліку об’єктів з гарантованим електропостачанням вже виключено десятки, а в деяких областях – понад сотню споживачів. "Логіка процесу в тому, що важливо віднайти баланс і захистити об’єкти критичної інфраструктури від відключень, водночас не створюючи надмірного навантаження на інших", – зауважив Слободян.
Для ефективнішого управління енергетичними ресурсами, було запропоновано розділити перелік об’єктів критичної інфраструктури з гарантованим електропостачанням за сезонами – на літній та зимовий. Це дозволить врахувати особливості роботи різних об’єктів в різні пори року.
На теперішній час у переліку містяться об’єкти, які є надзвичайно важливими під час опалювального періоду, але влітку не функціонують. Тому їх доцільно виключити з переліку на теплий сезон і повернути з настанням холодів. Це пов'язано з тим, що поруч із такими об’єктами до ліній електропередачі підключено багато інших споживачів, які можуть бути залучені у графіки знеструмлень.
Практика поділу переліку об’єктів на літній та зимовий сезони вже застосовувалася взимку 2022-2023 років. "Така практика досить ефективна для досягнення соціальної справедливості", – пояснив Слободян. Наприклад, у мережі середньої напруги 10 кВ здійснюється ручне перемикання, що дозволяє підтримувати надійність електропостачання та мінімізувати соціальні наслідки відключень.
Незважаючи на досягнення, залишається чимало технічних викликів. "На жаль, на сьогодні не всі мережі у нас повністю автоматизовані й далеко не всі частини мережі можна вимикати та вмикати дистанційно. Іноді потрібно виїхати в якийсь розподільний пункт і там вже на місці вимкнути частину лінії. Це, звичайно, потребує додаткових зусиль операторів системи розподілу," – підкреслив Слободян.
Голова Держенергонагляду також нагадав, що російські війська завдали серйозних руйнувань об'єктам маневрової генерації, що спричинило дефіцит електроенергії та потребу введення стабілізаційних відключень. Для забезпечення надійності роботи атомних електростанцій наразі тривають обов’язкові планові ремонти на енергоблоках.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, ремонти блоківатомних електростанцій в Україні проводяться в літній період, щоб підготувати їх до опалювального сезону, коли попит на електроенергію є найбільшим. Ці заходи необхідні для забезпечення стабільної роботи енергосистеми взимку та мінімізації відключень електроенергії.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!