Посилення мобілізації в Україні: чи можуть примусово призвати на фронт до 25 років
Посилення мобілізації в Україні: чи можуть примусово призвати на фронт до 25 років

Посилення мобілізації в Україні: чи можуть примусово призвати на фронт до 25 років

В Україні є кілька категорій чоловіків, які є військовозобов’язаними та можуть бути мобілізовані до порогового віку. У Верховній Раді заявили, що вносити зміни у закон через це не планують.

Ніна Троненко поскаржилась, що її 22-річного сина, який не служив в армії та має невиліковну хворобу, мобілізували й відправили на навчання. У Закарпатському обласному ТЦК заявили, що діяли за законом. У "ВВС Україна" 19 червня розібрались, чи дійсно в Україні дозволена мобілізація до 25 років.

Мобілізація до 25 років: хто такі військовозобов’язані

Українці, яких можуть призвати у ЗСУ, діляться на три категорії:

  • призовники;
  • військовозобов’язані;
  • резервісти.

Юристка Наталя Гнатик пояснила, що кожна категорія має відповідні документи. Призовникам видають посвідчення про приписку до дільниці, військовозобов’язаним — військові квитки або тимчасові посвідчення, резервістам — лише військові квитки.

"Чоловіки від 18 до 25 думають, що вони усі не можуть бути мобілізовані, бо вони призовники. Але їхній статус по факту визначається їхнім військово-обліковим документом", — підкреслила правозахисниця.

Нині в ЗСУ мобілізують:

  • військовозобов’язаних — у віці з 25 до 60 років;
  • резервістів — навіть до 25 років, якщо людина служила в строковій армії.

Мобілізація не загрожує призовникам, якщо вони не йдуть служити добровільно. Це пояснюється тим, що строкової служби нині в Україні немає.

Мобілізація до 25 років: "обмежено придатні" у воєнний час

Чоловіки, які мали статус "непридатний у мирний час, але обмежено придатний у воєнний", потрапили в категорію військовозобов'язаних. Тобто навіть якщо за віком така людина служити не мала б, через свій статус формально є військовозобов'язаною.

"Це якраз основна маса людей до 25 років, яких мобілізовують", — уточнила Гнатик.

Мобілізація до 25 років: що каже закон

Зі слів юристки, поняття мобілізаційного віку від 25 років — хитке. Законом встановлено, що призову не підлягають військовозобов'язані до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку або базову військову службу. Тобто якщо чоловік віком до 25 років не проходив такої підготовки, його вже можуть мобілізувати.

Мобілізація до 25 років: випускники "військової кафедри"

Окрім того, в Україні є ще одна категорія чоловіків віком до 25 років, яких можуть мобілізувати. Йдеться про громадян, що закінчили у виші так звану "військову кафедру" та отримали звання офіцерів запасу.

Мобілізація до 25 років: що кажуть в Раді

На сайті уряду з'явилась петиція щодо усунення колізії та повернення "обмежено придатних" на облік призовників. Однак нардеп та член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Федір Веніславський зазначив, що помилки в законі немає.

"Це не була юридична помилка. Ми це питання обговорювали, коли дискутували щодо закону. Ми це передбачали. Але якщо людина стоїть на військовому обліку як військовозобов'язаний, то ми не можемо її звільнити від військової служби", — пояснив він.

Також Веніславський не вбачає жодної суперечності в тому, що офіцери запасу після "військової кафедри" можуть бути примусово мобілізовані, хоча їхні однолітки мають право не йти воювати.

"На цей момент ми не розглядаємо законодавчих змін цього питання", — заявив він.

Нагадаємо, комбат 3 ОШБр Дмитро Кухарчук виступив за мобілізацію якомога молодших українців. Він зазначив, що середній вік бійців батальйону становить 33 роки.

17 червня комбат 65 ОМБр Олександр Юрін розповів, як воюють 50-річні військовослужбовці. Він підкреслив, що у нинішній ситуації важлива кожна людина — незалежно від віку.

Джерело матеріала
loader