Вищий хижак поїдає акул в океані: це відбувається частіше, ніж ми могли б припустити
Вищий хижак поїдає акул в океані: це відбувається частіше, ніж ми могли б припустити

Вищий хижак поїдає акул в океані: це відбувається частіше, ніж ми могли б припустити

Дослідники виявили, що напади на акул у Каліфорнійській затоці відбуваються частіше, ніж вважалося раніше.

Останнім часом з'являється дедалі більше повідомлень про агресивну поведінку косаток: вони атакують човни в Гібралтарській протоці, а в Каліфорнійській затоці полюють на акул — причому найбільших видів, як-от бичачі та чорнопері акули, пише Live Science.

Тепер учені виявили, що кількість випадків нападу косаток на акул у Каліфорнійській затоці зростає, але експерти вважають, що це пов'язано з тим, що ми недооцінили активність китів раніше. Відомо, що за атаками стоять три косатки, і науковці поки що не знають, який вплив це полювання може справити на екосистему: є ймовірність, що акули зрештою вирішать покинути цей район, як це було біля берегів Африки.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Під час дослідження вчені зафіксували три випадки в період із 2022 до 2023 року, коли косатки полювали на акул у Національному парку Кабо-Польмо — морській охоронюваній території в Каліфорнійській затоці, Мексика.

Автори дослідження зазначають, що отримані ними дані, по суті, є першими задокументованими взаємовідносинами хижак-жертва між косатками й акулами в межах цієї території, що охороняється.

На знімку показана невдала спроба нападу косаток на бичачу акулу в Каліфорнійській затоці
Фото: Carlos Lozano Hernandez

Перший випадок, який спостерігали вчені, стався 9 січня 2022 року. Тоді за допомогою дрона вчені зафіксували шість косаток, які патрулювали територію. Довжина акул становила близько 2,5 метра і всі вони належали до виду чорноперих акул (Carcharhinuslimbatus). На кадрах також видно дві самки косаток, одна з яких Кецаллі — кити відокремилися від зграї, щоб полювати на акул. Унаслідок цього інциденту ніхто не постраждав — акули сховалися на глибині.

Другий напад стався 21 січня 2022 року, коли дайвер-гід Карлос Лосано Еернандес помітив косаток, які атакували бичачу акулу (Carcharhinus leucas) — великий агресивний вид, довжина якого може досягати 3,3 метра. Дослідники помітили, що одна косатка кинулася на акулу на боці, промахнулася, а потім повторила маневр і спробувала вдарити акулу хвостом. Автори дослідження зазначають, що така поведінка є ознакою мисливської поведінки косаток. Далі акула в спробах врятуватися підпливла до човна, а косатки кружляли навколо своєї здобичі близько пів години, а потім віддалилися.

Остання задокументована атака сталася 6 грудня 2023 року, коли вченим вдалося зафіксувати косаток із бичачими акулами в роті. Зазначимо, що в цей момент дослідникам не вдалося зафіксувати саме полювання, лише його наслідки. Також відомо, що в полюванні брали участь косатки, на ім'я Нііч і Ваай.

На зображеннях показані косатки після успішного полювання на бичачих акул
Фото: Jesús Erick Higuera-Rivas

За словами автора дослідження Хесуса Еріка Ігера-Ріваса, напади косаток на акул фіксують протягом останніх 50 років, проте останнім часом вони стали дедалі частішими. Дослідники вважають, що косаток приваблюють акули через високий вміст поживних речовин у їхній печінці та кишках.

Науковці поки що не беруться казати, чи можуть напади мати екологічні наслідки, однак визнають, що врешті-решт акули можуть ухвалити рішення покинути цю територію. Щось подібне вже відбувалося в Південній Африці, коли косатки вигнали цілу популяцію великих білих акул з їхньої території.

Раніше Фокус писав про те, що косатки годину реанімували старого Ханчі: вчені вперше зняли останні хвилини життя кита.

Теги за темою
дослідження вчені напад
Джерело матеріала
loader
loader