Потрібно стежити за тим, щоб гаджети не перегрівалися, особливо у спеку, інакше вони можуть спалахнути разом із житлом.
Літій-іонні акумулятори зараз входять до складу практично кожного пристрою. Однак вони не тільки живлять гаджети, а й можуть стати причиною пожежі. Про те, як уберегти такі батареї від перегріву та займання, розповів портал Interesting Engineering.
Чим небезпечні літій-іонні акумулятори
Багато сучасних портативних пристроїв, включно з телефонами, планшетами, блоками живлення, комп'ютерами, іграшками, побутовою технікою, інструментами та мобільним обладнанням, як-от електричні велосипеди та скутери, містять літій-іонні акумулятори. Вони доволі енергоємні, проте містять легкозаймисті матеріали. Ризики та небезпеки, пов'язані з ними, включають пожежу, вибух, поширення радіації, хімічний вплив, удар струмом.
За оцінками аналітиків з Pragmatic Research щорічно відбувається від 10 000 до 12 000 пожеж через загоряння літій-іонних батарей.
Куди потрібно здавати старі батареї
Не потрібно змішувати батареї зі звичайним сміттям, оскільки це може призвести до раптового загоряння, і тоді може постраждати квартира або будинок. Деякі акумулятори можуть містити токсичні хімічні речовини, важкі метали та інші забруднювачі довкілля, які в разі потрапляння на шкіру, в їжу, воду, можуть спричинити опіки, отруєння.
Батареї варто здавати в спеціальні пункти приймання, співробітники яких знають, як їх правильно і безпечно утилізувати. Гаджети з вбудованими акумуляторами, як-от електронні сигарети, цифрові тести на вагітність, брелоки тощо, не завжди приймаються в таких пунктах. І це треба враховувати.
Про те, де розташовані актуальні місця прийому старих акумуляторів, можна дізнатися на сайті всеукраїнського екоруху "Батарейки, здавайтеся!" — batareiky.ua (прим. ред.).
Заходи безпеки для користувачів
Державна служба пожежної безпеки Австралії рекомендує за жодних умов не торкатися до роздутого або зламаного пристрою чи акумулятора голими руками, оскільки тепло та/або хімічні речовини можуть спричинити серйозні опіки.
Гаджети краще заряджати за допомогою звичайної, а не швидкої, зарядки. Таким чином можна уникнути перегріву.
Варто стежити за телефонами і носимими пристроями влітку, оскільки вони перегріваються і ламаються через сильну спеку. Річ у тім, що у маленьких девайсів немає вентиляторів для охолодження, як у ноутбуків, тому вони погано переносять високу температуру.
Також повідомляли, що експерти показали, чому батареї вибухають і загоряються. Будь-який необережний рух може призвести до пошкодження корпусу і різкого вивільнення енергії. Але катастрофи можна уникнути.
Нещодавно в передмісті Києва, на Софіївській Борщагівці, сталася пожежа в багатоповерховому будинку. Квартира загорілася, а мешканець дістав опіки і був госпіталізований. Причиною нещасного випадку став літієвий акумулятор з інвертором, що вибухнув і загорівся (інвертор — пристрій для перетворення постійного струму на змінний зі зміною величини напруги, — ред.), який було поставлено на зарядку. Господар квартири залишився живий, але його житло повністю згоріло. Двох людей було врятовано, ще вісім — евакуйовано.
Ми писали раніше про те, як правильно користуватися і заряджати батарею смартфона та уникнути однієї поширеної помилки, яка буквально вбиває батарею телефону.