Коріння цієї назви бере свій початок у давній міфології.
Спіральна галактика з перемичкою під назвою Чумацький Шлях є домівкою для Сонячної системи і відповідно нашої рідної планети. У Всесвіті існує незліченна кількість галактик і вважається, що більше половини з них є спіральними. Чумацький Шлях містить приблизно 400 млрд зірок, а його діаметр становить 100 тисяч світлових років. Один світловий рік — це відстань, яку проходять частинки світла зі швидкістю 300 000 км/с за 1 рік. Або ж це приблизно 9 460 730 472 580 км. Але звідки з'явилася назва Чумацький Шлях? Про це пише IFLScience.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Якщо в англійській мові назва нашої галактики, тобто Milky Way, схожа на назву одного з досить відомих шоколадних батончиків, то в українській мові, вона має іншу асоціацію. Власне, тому наша галактика називається Чумацький шлях. Таку назву пов'язують із тим, що, можливо, чумаки, які їздили за сіллю до Криму, використовували видиму смугу із зірок як дороговказ правильного шляху. Також існує версія, що таку назву галактиці було дано у зв'язку з тим, що на небі вона схожа на розсипану сіль, яку везуть чумаки.
І все-таки назва нашої галактики спочатку була пов'язана саме з молоком, і це пояснює, чому в багатьох мовах світу вона називається Молочний Шлях.
Згідно з давньогрецькою легендою, головний бог Зевс хотів, щоб його дружина, богиня Гера, годувала грудьми його позашлюбних дітей. Зокрема, Зевс хотів, щоб Гера годувала напівбезсмертного Геракла, щоб він все ж став безсмертним, як і боги. Одна з версій легенди свідчить, що Зевс поклав Геракла сплячій Гері на груди, щоб той почав пити її молоко. Але Гера прокинулася і відштовхнула сина Зевса, а молоко розбризкалося і створило молочну смугу на небі. Інша версія легенди свідчить, що Гера погодилася годувати Геракла, але він сильно вкусив її за сосок і сталося те ж саме, що було описано вище.
На основі цієї легенди стародавні греки придумали термін "галаксія", корінь якого походить від слова "гала", що означає молоко. Пізніше стародавні римляни адаптували цю назву до Via Galactica, що перекладається як Молочний Шлях.
Звісно ж, не у всіх культурах існувала одна й та сама міфологія, і в нашої галактики було багато назв за тисячі років, відколи люди почали дивитись на небо та цікавитись зірками. Наприклад, стародавні єгиптяни вважали, що наша галактика — богиня Нут, яка захищає Землю у вигляді такої яскравої смуги на небі.
У народу лакота назва нашої галактики перекладається як Дорога духів, тоді як деякі балтійські народи використовували термін Пташиний Шлях. Це пов'язано з тим, що орієнтація галактики з півночі на південь у певну пору року відображає маршрут перелітних птахів. А в китайській міфології назва нашої галактики перекладається як Срібна річка. Вона розділяє двох закоханих, представлених яскравими зірками Вега та Альтаїр.
Як уже писав Фокус, астрономи з'ясували, як чорні діри можуть ставати величезними, хоча для цього немає умов. Вчені виявили явище, яке сприяє зростанню надмасивних чорних дір, що вирішує відомий парадокс.
Також Фокус писав про те, що марсохід NASA почав дослідження незвичайного регіону на Марсі, який з орбіти виглядає як дуже світла ділянка поверхні.