ЄС перед вибором: власна економіка чи захист прав громадян Білорусі
ЄС перед вибором: власна економіка чи захист прав громадян Білорусі

ЄС перед вибором: власна економіка чи захист прав громадян Білорусі

Напружена ситуація на польсько-білоруському кордоні набирає обертів. Аналітичні відомості підтверджують те, що у 2023 році кількість спроб нелегального перетину польсько-білоруського кордону за окремі місяці досягла майже 3 тисяч випадків. В результаті цього загальна кількість несанкціонованих дій такого роду за рік перевищила 20 тисяч. Замість припинення та сприяння спеціальним службам Польщі, Лукашенко прийняв рішення ігнорувати проблему та зі свого боку не діяти, внаслідок чого єдиним виходом польському уряду залишилося лише обмежити будь-яке пересування людей через прикордонні пункти. Крім тотального ігнорування наявності проблеми, аналітики не виключають ймовірності того, що деякі з цих інцидентів були інсценовані самим урядом під проводом Лукашенка для створення напруженості в сусідніх європейських країнах, ймовірно як гібридна ескалація.

Ситуація загострилася настільки, що міністр закордонних справ Польщі натякнув на можливість повного закриття кордону через побоювання щодо внутрішньої безпеки країни. Повідомлення про збройні інциденти за участю нелегальних мігрантів, які нападали на польських прикордонників, вже неодноразово підтверджували обґрунтованість заявлених погроз. Незважаючи на них, рішення щодо закриття кордону все ж таки прийнято не було у зв'язку з тим, що у разі таких радикальних змін, Польща може зіткнутися з порушенням балансу з економічних міркувань.

Економічні зв'язки Польщі з Білоруссю значні: 2023 року експорт становив 2,9 мільярда доларів, в основному це автомобілі, пластмаси, електроніка та фарбувальні матеріали. Тільки експорт автомобілів становив майже 1 мільярд доларів, що підкреслює пов'язані з цим економічні ставки, які мають вирішальне значення для співпраці країн. Лукашенко, у свою чергу, абсолютно байдужий до негативного результату таких змін для своєї країни, враховуючи її становище, а саме глобальну світову ізоляцію. Таким чином у майбутньому громадяни не лише позбавлятимуться доступу до європейських товарів, а й відчують на собі наслідки дефіциту в державному бюджеті, а також підняття цін на вітчизняне виробництво, яке суттєво поступається імпортним.

Занепокоєння уряду Польщі було підтримано і в білоруських демократичних колах, а саме опозиціонером режиму Лукашенка Павлом Латушком. Він запропонував посилити прикордонну охорону Польщі, щоб запобігти нелегальному транзиту та прямій підтримці Росії. З гуманітарної точки зору є також вагомі підстави підтримати білорусів, які шукають притулку від політичного утиску. Латушко закликав європейські уряди закрити прикордонні пункти, призначені для торгівлі та постачання товарів, але водночас спростити візовий процес, аби полегшити варіанти легальної міграції, виступаючи за права білоруських громадян шукати місце проживання за межами своєї батьківщини. На тлі цих подій Європа бореться з автократією не лише у сфері безпеки, а й у захисті демократичних цінностей та прав людини. Режим Лукашенка має усвідомити, що Польща рано чи пізно ухвалить рішення щодо повного обмеження будь-яких пересувань з боку Білорусі, і тоді наслідки для соціально-економічного розвитку країни стануть руйнівними.

disclaimer_icon
Важливо: думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не відповідає за зміст блогів, але прагне публікувати різні погляди. Детальніше про редакційну політику OBOZREVATEL – запосиланням...
Джерело матеріала
loader
loader