Орбітальний апарат NASA під назвою Mars Odyssey за 23 роки 100 тисяч разів облетів Червону планету і ця подія була відзначена зображенням гори Олімп.
Космічний апарат Mars Odyssey з 2001 року обертається навколо Марса. Це була перша успішна марсіанська місія NASA, яка могла зробити вже 100 000 обертань навколо Марса. Цей ювілей вчені з NASA вирішили відсвяткувати, показавши новий знімок орбітального апарату, на якому показана гора Олімп — найвищий вулкан у Сонячній системі, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Апарат Mars Odyssey за 23 роки своєї роботи вже 100 тисяч разів облетів Червону планету і за цей час він подолав 2,2 млрд км. Орбітальний апарат допоміг виявити раніше невідомі резервуари водяного льоду просто під поверхнею Марса. Це означає, що астронавти зможуть у майбутньому добувати воду. Також дані апарата дали змогу вченим краще зрозуміти історію Червоної планети. Передбачається, Mars Odyssey працюватиме ще до кінця 2025 року і зробить нові відкриття.
Для того, щоб відзначити ювілейний обліт Марса, вчені з NASA показали дивовижний панорамний знімок гори Олімп, що розташована в районі екватора Червоної планети. Це найвищий вулкан у Сонячній системі, висота якого становить 27 км, а ширина основи — 600 км. Як уже писав Фокус, нещодавно на вершині цієї гори було виявлено тонкий шар водяного льоду, який з'являється на кілька годин на день. Раніше вчені вважали, що водяний лід не може утворитися в екваторіальному регіоні Марса.
На новому зображенні гори Олімп, яке зробив Mars Odyssey, видно блакитно-білу смугу, яка торкається вершини вулкана. Це пил у розрідженій атмосфері Марса. Тонкий фіолетовий шар трохи вище показує суміш пилу і хмар з водяного льоду. А синьо-зелений шар на самій вершині показує місце, де хмари з водяного льоду досягають висоти приблизно 48 км у небі Марса.
Щоб зробити таке зображення, вчені наказали орбітальному апарату обертатися навколо планети повільно. Це було необхідно для того, щоб камера Mars Odyssey була спрямована в бік марсіанського горизонту.
За словами вчених з NASA, вони отримали не просто приголомшливу фотографію, але з її допомогою отримано важливі наукові дані.
Роблячи схожі знімки в різні пори року, вчені можуть вивчити, як атмосфера Марса змінюється протягом чотирьох сезонів, кожен з яких триває від чотирьох до семи місяців.
Як уже писав Фокус, вчені з'ясували, який земний організм допоможе людям вижити на Марсі. Він живе в Антарктиді та пустелі Мохаве, і може допомогти встановити довгострокову присутність людини на Червоній планеті, вважають учені.
Також Фокус писав про те, що після історичної посадки на зворотному боці Місяця Китай націлився на дослідження Марса, Юпітера і Урана. Також країна має намір взяти зразки породи з астероїда і вивчити з близької відстані комету.