Дослідники наголосили, що ця знахідка має вирішальне значення для розуміння еволюції писемності на Аравійському півострові.
Нещодавно стало відомо про дивовижну знахідку в селі Алькан, розташованому в регіоні Табук у Саудівській Аравії. Археологи виявили рідкісний двомовний напис, який проливає світло на історичне співіснування давніх систем письма, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Напис, який знайшли під час досліджень, є унікальним поєднанням самудського письма і древньою арабської мови. Він складається з двох рядків самудською мовою і одного рядка древньою арабською.
Самудська мова, південносемітська мова, споріднена з арабською, відома з доісламських написів у регіонах Аравійської пустелі та Синаю. Зазвичай вони датуються періодом між IV століттям до н. е. і III або IV століттям н. е., але стиль ієрогліфів на цьому артефакті дозволяє припустити, що він датується V століттям н. е.
Самуд — це стародавнє плем'я або об'єднані племена в доісламській Аравії, яке проживало на території північно-західної частини Аравійського півострова між кінцем VIII століття до н. е. і V століттям н. е. Саме царство Самуд вважається першим царством на півострові, як свідчать ассирійські та римські джерела.
Цілком можливо, що самудами називали себе кілька не пов'язаних між собою груп, які могли розмовляти древньою арабською мовою. Однак вони не пов'язані із самудською писемністю — загальним терміном для позначення маловивчених писемних систем Стародавньої Аравії.
Самудичні написи належать до південно-семітської мови, спорідненої з арабською, — самудичної мови. Ця мова є давнім північноаравійським діалектом, відомим з доісламських написів, висічених на каменях у регіонах між Аравійською пустелею і Синаєм. Самудська писемність вважається варіантом південноаравійської.
Дослідники наголосили, що ця знахідка має вирішальне значення для розуміння еволюції писемності на Аравійському півострові. Вона дає нові уявлення про стародавні знання та використання самудичного письма.
Раніше Фокус писав про 2000-річну сандалію, яку виявили в Німеччині. Цю сандалію, яку спочатку прийняли за проржавілі шматки металу, ідентифікували за допомогою рентгенівського аналізу.
А також ми розповідали про 16-тонну могилу імператора Китаю, яку виявили на археологічній пам'ятці.