Повертаються 200 або 300: у Раді розповіли про строк служби та проблеми мобілізації
Повертаються 200 або 300: у Раді розповіли про строк служби та проблеми мобілізації

Повертаються 200 або 300: у Раді розповіли про строк служби та проблеми мобілізації

Народні депутати повинні терміново напрацювати алгоритм звільнення зі служби в армії, заявила членкиня комітету з нацбезпеки Ірина Фріз. Якщо цього не зробити, то держава сильно ризикуватиме.

Громадян України, які не надто мотивовані мобілізуватись, насправді не лякає війна як така. Насправді їх демотивує те, що Верховна Рада відмовилась встановлювати обмежені строки служби й немає варіантів хоча б на деякий час повернутись з фронту і пожити мирним життям. Про те, що думають військові та цивільні про демобілізацію та мобілізацію, народна депутатка та членкиня комітету з нацбезпеки Ірина Фріз розповіла в ефірі "Київ 24".

Фріз нагадала, що народні депутати у законі про посилення мобілізації, прийнятий весною 2024 року, не згадали про можливість демобілізації. При цьому Кабінет Міністрів запевнив, що над цією ідеєю попрацюють і підготують законопроєкт до жовтня. На думку нардепки, відсутність можливості піти з армії — хоча б тимчасово, у відпуску, або прослуживши, наприклад, 36 місяців — демотивує цивільних, яких "лякає мобілізація". На її думку, громадяни уникають армії не так через страх армії, як через страх, що вони звідти не вийдуть. Про це ж говорять військові, які думають, що повернуться лише "двохсотими" (мертвими) або "трьохсотими" (пораненими).

"Людей лякає не визначеність. Тому що самі військові говорять в приватних спілкуваннях і в публічних спілкуваннях, що вони можуть звідти повернутися або 200-ими або 300-ими. І це величезний ризик для війська загалом і для держави в цілому", — пролунало в ефірі.

Нардепка також наголосила, що ідеться навіть не про демобілізацію, а про "чіткий алгоритм звільнення з військової служби". Вона допускає, що алгоритм може бути різним. Наприклад, можна обговорити пропозицію офіцера ЗСУ Ярослава Галаса зі 128 ОДШб ЗСУ: він написав про річну неоплачувану відпустку для військових. На думку Фріз, парламентарі повинні вести дискусію і щось вирішувати, не чекаючи рішень уряду.

"[Це треба — ред.] рухати й "пушити", щоб надати нашим військовослужбовцям, їхнім родинам, в тому числі і мобілізованим, хто буде мобілізованим, чітке розуміння, якою має бути військова служба", — сказала вона.

Проблеми мобілізації в Україні — Ірина Фріз про термін служби див. 9:10

Зазначимо, 26 червня Фокус наводив основні тези виступу представниці Міністерства оборони Наталі Калмикової. Чиновниця пояснила українцям, що воювати "буде кожен", оскільки треба підмінити людей, які третій рік поспіль перебувають на фронті. Подібні дії українців будуть "справедливі" і відповідати "суспільному договору".

Нагадуємо, політики продовжують шукати способи для економічного бронювання найбільш цінних українців. Голова Нацкомісії з цінних паперів пропонує узалежнити вартість броні від того, наскільки багато людей потрібно армії. Народні депутати тим часом пропонують захищати від мобілізації осіб з високими зарплатами або тих, за кого роботодавець щомісяця платитиме 20 чи 30 тис. грн.

Теги за темою
війна Верховна Рада нардепи
Джерело матеріала
loader
loader