Досі пошуки позаземного розуму не увінчалися успіхом і вчені вважають, що знайшли цьому причину.
Автори дослідження, опублікованого в журналі Scientific Reports, припускають, що причина, через яку ми не отримали жодного сигналу від розумних інопланетян і взагалі не виявили позаземного життя, перебуває у нас під ногами. Учені дійшли висновку, що Земля є дуже рідкісною планетою в космосі, де існує рух літосферних плит, що сприяє виникненню життя, пише Forbes.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Відоме рівняння Дрейка передбачає, що в нашій галактиці має існувати дуже багато розумних позаземних цивілізацій, які можуть вступити з нами в контакт. Але автори нового дослідження вважають, що в цьому рівнянні відсутня така важлива змінна, як наявність руху літосферних плит на планеті, де можливе виникнення життя. Також учені вважають, що потрібно враховувати наявність на планетах великих океанів і континентів.
Автори вважають, що кількість планет, де є океани, континенти та рух плит, становить лише від 0,003% до 0,2%. Тобто планет, де може не лише виникнути життя, а й складне розумне життя надзвичайно мало, а тому нашу планету можна вважати мало не унікальною.
Літосфера Землі, тобто верхня частина нашої планети, розділена на плити, які перебувають у постійному русі. У далекому минулому ці процеси призвели до створення гір, вулканів і океанів. Також рух плит створює нові форми рельєфу, який призводить до формування нового клімату і погодних умов. Ці процеси, як вважають учені, провокували потрапляння поживних речовин до океану, також створювали та руйнували середовище існування для живих істот. Це призводило до того, що життя на Землі повинно було розвиватися й адаптуватися до нових умов, що й призвело до появи розумного виду. Якщо немає руху плит, то значить і ймовірність появи розумного життя надзвичайно низька, вважають автори.
За словами вчених, життя існує на Землі майже 4 млрд років, але складне життя виникло тільки 600 млн років тому, коли почався сучасний період руху плит. Тобто цей процес запустив еволюцію складного життя. Нове дослідження є черговим поясненням відомого парадокса Фермі, який говорить про те, що якщо позаземне життя існує, то де воно і чому його не знайшли.
Автори вважають, що в нашій галактиці дуже мало сприятливих для появи розумного життя планет, адже більшість із них мають суцільну літосферу. Наприклад, на Марсі та Венері, планетах, які за деякими характеристиками схожі на Землю, немає руху плит.
Як уже писав Фокус, на Марсі сфотографували звивисту структуру довжиною 600 км. Апарат Mars Express зробив знімок регіону поруч зі схилом одного з найбільших вулканів Червоної планети.
Також Фокус писав про те, як новий двигун допоможе дістатися до Проксима Центавра. Найближча до Сонця зірка розташована приблизно в 4 світлових роках від нас. Вчені вважають, що їхній двигун може досягти 10% швидкості світла.