Один вид акул може зникнути з лиця Землі: їхні яйця просто не зможуть вилуплюватися в океані
Один вид акул може зникнути з лиця Землі: їхні яйця просто не зможуть вилуплюватися в океані

Один вид акул може зникнути з лиця Землі: їхні яйця просто не зможуть вилуплюватися в океані

Дослідники виявили, що вода в океані може незабаром стати занадто теплою для того, щоб акули могли з'являтися на світ.

Дослідники перестали лякати кліматичною кризою — вона вже тут, унаслідок чого світ зіткнувся з неймовірною спекою, причому не тільки на суходолі, а й в океані. Раніше вчені вже виявили, що потепління планети призведе до того, що навіть ґрунтові води стануть занадто теплими, щоб ми могли скористатися цим джерелом прісної води. Тепер під загрозою опинилися і жителі океану, пише Gizmodo.

Нове дослідження, проведене командою з Лабораторії біологічних водних організмів і екосистем у Франції, виявило, що зміна клімату в найближчому осяжному майбутньому може зачепити кілька видів акул.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Результати дослідження показують, що яйця дрібноплямистої котячої акули (Scyliorhinus canicula), імовірно, не зможуть вижити в занадто теплому океані вже до кінця століття. Дослідники попереджають, що це станеться за найгіршого кліматичного сценарію, який чекає на нас до 2100 року. Водночас у менш катастрофічних кліматичних умовах акулам, ймовірно, вдасться вижити.

Дрібноп'ятнисті котячі акули, також відомі як піщані або малоп'ятнисті акули, зараз відчувають себе досить впевнено в океані. Відомо, що більша частина представників цього виду мешкає вздовж північно-східної частини Атлантичного океану, що оточує Європу. Однак нові дані свідчать про те, що акули демонструють ознаки того, що їхній вид стає більш вразливим в умовах планети, яка дедалі більше нагрівається.

За словами провідної авторки дослідження Ноемі Кулон, на жаль, цей вид акул уже відчуває втрату середовища проживання в прибережних районах. Це особливо помітно в літні місяці, якраз тоді, коли яйцекладка виду перебуває на самому піку.

Учені спостерігали за яйцями плямистих акул у різних умовах води
Фото: Noémie Coulon

Під час дослідження вчені вирощували та контролювали партії яєць акул у трьох різних сценаріях, що відрізняються температурою і кислотністю води. Остання змінна особливо важлива, оскільки посилення закислення океану є одним з основних ускладнень, пов'язаних зі зростанням викидів вуглекислого газу.

Команда перевіряла яйця акул щотижня протягом 4 місяців, а потім відстежувала життя і здоров'я новонароджених акул наступні пів року. Зазначимо, що дитинчата котячих акул, як правило, вилуплюються протягом 5-11 місяців.

У першому сценарії яйця зберігалися в базових умовах температури та кислотності, які сьогодні спостерігаються в океані. В інших сценаріях команда змінила воду відповідно до двох сценаріїв, розроблених ООН: SSP2 і SSP5.

У рамках SSP2, який вважається проміжним сценарієм, до 2100 року середня глобальна температура підвищиться приблизно на 2,7 градуса Цельсія, а pH води знизиться на 0,2. Згідно з SSP5, найекстремальнішим сценарієм, температура підніметься майже на 4,4 градуса за Цельсієм, а pH води впаде на 0,4.

Результати свідчать про те, що в найгіршому випадку лише близько 11% яєць акул змогли вижити, порівняно з контрольним сценарієм — 81% і SSP2 — 83%. Ембріони всередині цих яєць споживали менше жовтка, росли повільніше і були менш здатні успішно формувати свої внутрішні зябра. Водночас не спостерігалося відмінностей у житті дитинчат після вилуплення — вчені вважають, це пов'язано з падінням температури протягом року.

Раніше Фокус писав про те, що на світ обрушився 13 поспіль найспекотніший місяць в історії.

Теги за темою
Земля
Джерело матеріала
loader