Щороку на початку липня православні християни вшановують пам’ять святого Антонія Печерського. А ще на цю дату випадає свято племінників і племінниць.
OBOZ.UА розповідає про основні святкові та історичні події 10 липня. А також згадує видатних іменинників дня.
Яке церковне свято православні відзначають 10 липня
Православна церква України відзначає у цю дату день пам’яті святого преподобного Антонія Печерського. Святий Антоній в миру мав ім’я Антип і жив на межі 10 та 11 століть. Його вважають засновником чернечої традиції Київської Русі. Він вражав вірян своїм аскетичним життям у печерах та благочестивими вчинками. Антоній заснував у Києві Печерський монастир Успіння Пресвятої Богородиці, а також ініціював будівництво Собору на честь Успіння Пресвятої Богородиці.
Народився святий у 982 році у Любечі біля Чернігова. Обравши собі чернече життя він вирушив до Греції, де оселився на священній горі Афон. Однієї ночі він побачив уві сні Богородицю, яка закликала його повернутись на батьківщину. До Києва монах прибув у 1013 році і оселився у печері в селі Берестове поблизу столиці.
Коли після смерті князя Володимира Великого на Русі почалась боротьба за владу, Антоній повернувся до Афон. У Києві він опинився уже після встановлення влади Ярослава Мудрого та обрання митрополитом Іларіона.
Прагнучи усамітнення Антоній переселявся із печери до печери, в тому числі якийсь час жив у Чернігові. Але наприкінці життя остаточно влаштувався у заснованому ним Печерському монастирі. А незадовго до своєї смерті у 1073 році ініціював будівництво Успенського собору.
Упокоївся святий Антоній у Києво-Печерській лаврі, у печері, де провів останні роки. Існує легенда, що, коли його мощі намагались перевезти до Москви, з-під землі почали прориватись вогонь і вода, які завадили здійснити цей задум.
Прикмети і заборони 10 липня
Наші предки вважали, що 10 липня не можна:
- лаятись та лихословити, особливо біля води;
- кричати та сваритись;
- розповідати про свої плани, а то вони не збудуться.
Також цього дня визначали погоду за такими прикметами
- вранці немає роси — увечері піде дощ;
- на березі пожовкла верхівка — осінь прийде рано;
- чути сильний грім — злива буде сильною;
- грім глухий — буде тихий, але затяжний дощ.
Які ще свята відзначають 10 липня
День племінників і племінниць – це свято зародилось у соцмережах, але досить швидко набуло популярності. Цього дня годиться проводити час з племінниками і племінницями, дзвонити їм, водити гуляти, пригощати смачним і всіляко зміцнювати з ними родинні зв’язки.
Всесвітній день енергетичної незалежності – метою дати є підвищити рівень обізнаності людей про альтернативні джерела енергії. А також про потребу економії енергоресурсів та ефективне управління ними.
День народження футбольного свистка – його виникнення відносять до 1878 року, коли в Англії судити футбольну гру довірили полісмену. У напружений момент матчу він скористався своїм службовим свистком, щоби подати гравцям сигнал. Це виявилось дуже ефективним. З тих пір саме свистком арбітра починається та закінчується кожна гра. А сам пристрій сповіщає про всі головні події на полі.
День Ніколи Тесли – саме 10 липня у хорватському Сміляні народився винахідник. Походив він із сербської сім’ї, але основні відкриття здійснив після переїзду до США. Будучи фігурою досить неоднозначною, Тесла насправді зробив великий внесок у науку. Йому належить цілий перелік винаходів у галузі електрики, магнетизму та електротехніки. Саме він відкрив змінний струм, поліфазну систему та електродвигун зі змінним струмом. На основі своїх винаходів побудував чимало приладів, зокрема генератори, які були встановлені на першій гідроелектростанції на Ніагарському водоспаді. Цього дня дітям розказують про видатного вченого та його колег і заохочують обирати наукову кар'єру.
Визначні історичні події 10 липня
1547 — у Королівстві Франція відбулась остання офіційно дозволена королем дуель.
1609 — німецькі католицькі князі створюють Католицьку лігу для боротьби з Реформацією.
1651 — під Берестечком закінчується битва між армією Речі Посполитої і союзним козацько-татарським військом.
1878 — в Англії футбольний арбітр вперше використав на полі свисток.
1934 — в СРСР створена система таборів ГУЛАГ.
1943 — війська Великої Британії та США висадилися на острові Сицилія.
1949 — внаслідок землетрусу було вщент зруйноване місто Хаїт в Таджикистані з населенням понад 20 тис. осіб.
1989 — у Междурєченську почався страйк шахтарів, що згодом охопив увесь Донбас.
1985 — французькі спецслужби затопили корабель Rainbow Warrior, що належав організації "Грінпіс".
1994 — Леоніда Кучму обрали другим президентом України.
Хто народився 10 липня
1509 — Жан Кальвін, французький протестантський проповідник, засновник кальвінізму.
1830 — Каміль Піссарро, французький художник XIX ст., представник імпресіонізму.
1834 — Джеймс Вістлер, англо-американський живописець і графік.
1856 — Нікола Тесла, всесвітньовідомий американський винахідник і фізик.
1871 — Марсель Пруст, французький письменник, один з родоначальників модернізму в літературі, автор "У пошуках утраченого часу".
1900 — Петро Погребняк, український вчений-лісівник та ґрунтознавець, віцепрезидент АН УРСР
1931 — Еліс Манро, канадська письменниця, лауреатка Нобелівської премії з літератури (2013) та Букерівської премії (2009).
1947 — Андрій Дмитрук, український письменник
1955 — Леонід Буряк, український футболіст, тренер
1980 — Анна Діденко, українська художниця
1982 — Влад Яма, український танцівник
1984 — Марк Гонсалес, чилійський футболіст
Раніше OBOZ.UA публікував новий церковний календар на липень.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.