Леонід Кучма
  • Дата народження
    9 серпня 1938
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі

Кучма Леонід Данилович: другий президент України

Кучма Леонід Данилович — український політик, другий президент України протягом 1994-2005 років, представник української сторони в Тристоронній контактній групі (до 2020 року).

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання
  8. Відео

Біографія

Леонід Данилович Кучма народився 9 серпня 1938 року в селищі Чайкине Чернігівської області.

Сім’я

Леонід Кучма народився в селянській родині. Крім нього, було ще двоє дітей: брат Олександр і сестра Віра. Отець Данило Прокопович брав участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної Війни, помер від ускладнень після запалення легенів в 1942 році. Мати, Параска Трохимівна, була колгоспної робітницею.

Особисте життя

Леонід Кучма одружений з Людмилою Талалаєвою, прийомною дочкою заступника головного інженера Південного машинобудівного заводу в Дніпропетровську. Людмила Миколаївна Кучма під час президентства чоловіка очолювала фонд «Україна — дітям», про що повідомляє Політека.

Дочка Леоніда Кучми Олена очолює фонд АНТИСНІД, одружена з Віктором Пінчуком. Зять Кучми — Віктор Пінчук — є власником компанії Інтерпайп.

Освіта

Леонід Кучма відвідував середню школу в селі Костобобрів у Семенівському районі під Черніговом. Після школи вступив до Дніпропетровського університету, який закінчив у 1960 році зі спеціальністю інженер ракетної техніки. Став кандидатом технічних наук, отримав звання професора, є розробником кількох винаходів в ракетобудуванні. У 1991 разом з іншими вченими інженерами Леонід Кучма став співзасновником української Академії технічних наук.

Кар’єра

Кучма і Південмаш

На початку кар’єри Леонід Кучма працював у дніпропетровському конструкторському бюро Південне. Коли йому було 28 років, він очолив випробування ракетоносія Циклон 2, всі запуски якого пройшли успішно. Кучма конструював балістичні ракети і брав участь у проєктах цивільної авіації і космонавтики. За 10 років роботи на Південмаші Леонід Данилович успішно просунувся по партійній лінії та отримав призначення – секретар партійного комітету. На цій посаді він брав участь з 27 і 28 з’їздах.

З 1986 до 1992 Леонід Кучма керував Південмашем на посаді генерального директора. 

Політична діяльність 

Із 1990 року був народним депутатом України. Уже в 92-му Кучма став прем’єр-міністром і пропрацював на цій посаді майже рік. Протягом півроку він мав право видавати власні декрети, обов’язкові до виконання. Кучма обирав регіональних керівників особисто. Президент Леонід Кравчук йому в цьому сприяв. Також Кучма наполягав, щоб його повноваження продовжили, але цього не сталося.

Президентство

З липня 1994 року Леонід Кучма став президентом України. В ході виборів Кучму посилено підтримував російський уряд. Виборчкомом керував Дмитро Табачник. Серед передвиборних гасел Кучми значилися такі: зростання промисловості, спочатку економіка, потім політика.

Кучма був обраний на другий термін президентства в 1999. На цей період припадає вбивство журналіста Гонгадзе і знаменитий «касетний скандал». В ході подальшого судового розслідування з’ясувався такий факт: Леонід Кучма був одним із замовників вбивства Георгія Гонгадзе, вчиненого Олексієм Пукачем. Це викликало розхитування внутрішньої політичної обстановки в країні. Опозиція організувала цілий рух «Україна без Кучми». Були здійснені спроби висловити імпічмент президенту. Люди вірили Кучмі все менше. Нові й нові подробиці його правління набували розголосу.

На зовнішньополітичній арені Кучма припустився низки помилок. Росія висунула звинувачення Українському уряду за збитий літак ТУ-154 в 2001 році. А кілька років по тому в 2003 році розгорнувся конфлікт з приводу острова Тузла.

Відійшовши від політики, Кучма зайнявся благодійністю і очолив фонд «Україна».

Кучма у ТКГ

У 2014 році Леонід Кучма увійшов до складу ТКГ — Тристоронньої контактної групи, яка займається питаннями російсько-українського конфлікту. Того ж року Кучма разом із іншими експрезидентами підтримав курс України на інтеграцію в НАТО. 

Кучма у вересні 2014 року підписав мінський меморандум. А згодом президент Петро Порошенко офіційно призначив його представляти українську делегацію в ТКГ. У 2015 році взяв участь у конференції “Ялтинська європейська стратегія”. Тоді експрезидент заявив, що, на його думку, Росія намагається, так би мовити, “заморозити” війну на Сході України, оскільки така ситуація їй вигідна. 

У 2018 році Кучма вийшов із ТКГ. Згодом, вже за президентства Володимира Зеленського в 2019 році, Кучма знову повернувся до своїх обов’язків у ТКГ, але не надовго — у липні 2020 року він вкотре вийшов з групи.

Зараз Кучма на пенсії. Він живе у Конча-Заспі. Його сусід — перший президент України Леонід Кравчук.

Компромат

Що говорять про Кучму односельці

У селищі Чайкіне, де народився Леонід Кучма, центральна вулиця названа його іменем. Там Кучму пам’ятають ще юнаком. Згадують, що юний Кучма з четвертого класу орав землю, допомагаючи матері. Розповідають і про перше кохання другого президента, дівчину, яка покинула Леоніда заради польського нареченого. Будучи обраним президентом, Кучма зустрівся з невірною коханою, а та просила його про матеріальну допомогу. За свідченнями односельців, Кучма проявив щедрість.

Цікаво, що в населеному пункті, де живе приблизно 500 людей, є п’ятизірковий готель, а дороги там кращі, ніж у Києві.Крім цього, ще за часів президентства Кучма розпорядився встановити односельцям безкоштовні нові паркани. Люди так і називають ці огорожі президентськими. Власні огорожі жителі також не стали прибирати – два паркани все ж надійніше.

У Чайкіному зведена церква святої Параскеви. Кучма побудував її на честь матері і назвав її ім’ям. Серед жителів цього селища та навколишніх сіл церква носить негласну назву кучмівської. Нещодавно іконостас в ній повністю покрили новим золотом. Люди часто приходять сюди на богослужіння, а заодно і з проханнями особисто до Кучми, досі вважаючи його своїм правителем.

Леонід Данилович прилітає в рідне село на гелікоптері й приземляється на спеціально обладнаному майданчику.

Звинувачення

Леоніду Кучмі висувалися звинувачення у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе, міністра МВС Кравченка, а також звинувачення у вбивстві Кирпи – міністра транспорту. Всі перераховані справи були припинені за браком доказів.

Кучма розповів, у чому обдурив українців перед розпадом СРСР

У 2021 році Леонід Данилович розповів, як влада обманула українців напередодні розпаду СРСР. За його словами, тоді громадянам говорили, що фактично Україна годує всю Росію. Однак після того, як Україна стала незалежною, всі зрозуміли, що газ та нафта були російськими. Кучма підкреслив, що за все треба платити. У тому числі й за незалежність.

Кучма відповів, чи назвав би Путіна вбивцею

У 2021 році Джо Байден, президент США, назвав Путіна вбивцею. Коли у інтерв’ю “Європейській правді” у Кучми запитали, чи назвав би він Путіна цим словом, то другий президент України не відповів. Крім цього, порадив не ставити такі питання ні йому, ні, наприклад, нинішньому президентові України Володимиру Зеленському. 

Статки

Леонід Кучма не афішує свої доходи, але за незалежними дослідженнями його статок у 2007 роцы оцінювали в півтора мільярда доларів.

Посилання

У соцмережах сторінки Леоніда Кучми відсутні.

Відео

Згадки про персону