Коли святкують День пророка Іллі: нова дата і традиції
Коли святкують День пророка Іллі: нова дата і традиції

Коли святкують День пророка Іллі: нова дата і традиції

День пророка Іллі є одним з найшанованіших літніх свят у християн. Причому як східного, так і західного обряду. Але після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар дата свята теж змістилась.

OBOZ.UA розповідає, коли тепер відзначається День Іллі. А також чим важливе це свято і які традиції з ним пов’язані.

Коли святкують День пророка Іллі у 2024 році

Відповідно до новоюліанського календаря, свято змістилось на 13 днів назад. Тож тепер День Іллі випадає не на 2 серпня, як було досі, а на 20 липня. Такої дати дотримуються прихожани Православної церкви України, Української греко-католицької церкви, а також католицьких та протестантських церков, які і раніше святкували саме у цю дату.

Значення свята Іллі

У християнстві це свято пов’язують з одним найбільш шанованих святих. Пророк Ілля стоїть на одному рівні з Миколою Чудотворцем. Згідно з Біблією, за життя він створив чимало чудес, навернув у свою віру тисячі язичників і за видатні діяння був узятий на небо живим. Пророк Ілля також вшановується за утвердження ідеї, що діти не повинні відповідати за гріхи батьків.

У православній традиції день пророка Іллі зрісся із традицією літнього вшанування бога грому та блискавок Перуна. Влітку йому дякували за те, що дає життєдайні дощі. За народними спостереженнями, на свято обов’язково йде дощ. В народі кажуть, що це Ілля пісяє у воду.

Традиції та заборони в День Іллі

Саме з цим повір’ям пов’язана одна з головних заборон свята – купатись у відкритих водоймах. Буцімто зростає ризик потонути або захворіти після такого купання. Також не годилось ловити та їсти рибу. У ній могла таїтися нечисть.

Також на свято заборонялось займатись хатніми та сільськогосподарськими роботами. Худобу не виганяли на пасовиська, побоюючись, що її там буде піджидати нечиста сила. Крик теж старались стримувати, щоби не привертати до себе увагу нечисті – вважається, що чорт може проникнути в людину через відкритий рот і оселитись у ній.

Натомість дозволяється споживати на свято плоди нового врожаю. Для цього навіть влаштовували велике застілля, на яке часом збирались по кілька сіл. Для святкування пекли хліб з цьогорічного збіжжя.

Раніше OBOZ.UA розповідав, коли у 2024 році відзначаються Медовий, Яблучний і Горіховий Спас.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader
loader