Дослідники збираються відновити стародавній тропічний ліс, у якому висота дерев сягала 50 метрів.
Вчені з Австралії створюють "банк живого насіння" для того, щоб захистити останні на континенті фрагменти стародавніх тропічних лісів, пише LiveScience.
За словами вчених, вони хочуть зберегти стародавні дерева, чиї предки росли на суперконтиненті Гондвана. Він існував ще до того, як континенти Землі розділилися сотні мільйонів років тому.
Багатий тропічний ліс східної Австралії простягався на 75 тис. гектарів. Але за століття людської діяльності та лісових пожеж, ліс скоротився всього до 1% від його початкового розміру. Тепер же посуха через зміну клімату загрожують залишкам стародавнього лісу.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
На ділянках тропічного лісу, що залишилися, стає все менше дерев, а також скорочується біорізноманіття.
В особливій небезпеці перебувають види, які походять з Гондвани, такі як червоний карабін (Karrabina benthamiana) і жовтий карабін (Sloanea Wollsii). Ці дерева ростуть в Австралії вже понад 50 млн років, ще з тих часів, коли вона була приєднана до Антарктиди до розпаду Гондвани.
Висота таких дерев може сягати 35-50 метрів, тож вони є "основними будівельниками лісу", каже біолог рослин з Університету Маккуорі Роберт Койман, який бере участь у дослідженні.
У рамках нового проєкту Science Saving Rainforests науковці обрали 60 видів рослин, серед яких є і дерева епохи Гондвани.
Дослідники зібрали ДНК зі зразків листя, які були взяті від десятків рослин по всьому географічному ареалу, щоб відтворити геном кожної з них.
У такий спосіб учені хочуть розкрити генетику тропічних лісів, здатних процвітати в більш теплих і посушливих регіонах. Саме такі кліматичні умови чекають на нашу планету в майбутньому.
За допомогою отриманого геному вчені сподіваються ідентифікувати та зібрати популяції кожного виду рослин, які міститимуть більше різноманітності. Серед них також будуть популяції, підготовлені до посушливого та спекотного клімату.
Такі рослини вже вирощують на дослідницькій плантації площею 15 гектар у Новому Південному Уельсі. Вона отримала назву "банк живого насіння", і приблизно за 5 років дерева будуть готові до посадки на решту фрагментів лісу.
Надія полягає в тому, щоб перетворити ці ділянки на ландшафти з різноманітністю, що нагадують великий незайманий тропічний ліс.
Нагадаємо, найбільший тропічний ліс Землі "живиться" загадковим кругообігом. Дослідники виявили, що в Амазонії існує прихований кругообіг води, про який дослідникам майже нічого не відомо.