Смерть і тління планети. У найгіршому сценарії для Землі людство чекає нищівне майбутнє
Смерть і тління планети. У найгіршому сценарії для Землі людство чекає нищівне майбутнє

Смерть і тління планети. У найгіршому сценарії для Землі людство чекає нищівне майбутнє

Нове дослідження показує, що план утримати потепління планети на рівні 1,5°C провалився з тріском — до кінця століття світ потеплішає у 2,5 раза сильніше за цю межу.

Людство більше не лякають подоланням межі потепління планети на 1,5°C — дослідники виявили, що останні 13 місяців ми раз у раз долали цей бар'єр, встановлений Паризькою угодою. Однак тепер учені вважають, що в майбутньому на нас чекає значно плачевніший сценарій — імовірно, кожне нове Ель-Ніньйо буде ставати лише більш екстремальним, пише Live Science.

Згідно з доповіддю ООН екстремальні явища Ель-Ніньйо в майбутньому, ймовірно, стануть новою нормою для планети. Передбачається, що в ці періоди західне узбережжя Південної Австралії зазнає сильних дощів, унаслідок чого на регіон обрушаться повені та зсуви ґрунту, водночас західні частини Тихого океану, зокрема Індонезія та Австралія, ймовірно, постраждають від неймовірної посухи.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Дослідники припускають, що сьогодні світ перебуває на шляху до підвищення температури на 2,9°C до кінця століття, і це лише за умови нинішньої тенденції викидів парникових газів. Водночас результати дослідження показують, що за нагрівання планети до 3,7°C 90% Ель-Ніньйо конкуруватимуть із найсильнішими явищами в історії, наприклад, Ель-Ніньйо 1997-1998 років.

Дані свідчать про те, що в період 1997-1998 року саме Ель-Ніньйо в Тихому океані стало причиною понад 20 000 смертей, а збитки від штормів, посух, повеней і спалахів захворювань становили мільярди доларів.

За словами провідного автора дослідження Тобіаса Байра, якщо світ опиниться в ситуації, де кожне Ель-Ніньйо буде екстремальним, соціально-економічні наслідки будуть величезними. Вплив зміни клімату на цикли Ель-Ніньйо і Ла-Нінья викликає гарячі суперечки. Деякі ранні моделі припускали, що потепління світу може перебувати в постійному стані Ель-Ніньйо, за якого пасати, що дмуть навколо екватора, слабшають, а води східної частини Тихого океану стають теплішими.

Відомо, що потепління океану неодмінно спричинить кліматичні та погодні наслідки. Тепло від води потрапить до атмосфери, внаслідок чого суттєво підніметься середня глобальна температура.

Утім, варто зазначити, що не всі кліматичні моделі згодні з цими висновками. У своїй роботі Байр з колегами використовували кліматичну модель, яка особливо добре відображає складні закономірності циклу Ель-Ніньйо/Ла-Нінья. Результати роботи вчених показують, що потепління спричиняє зовсім не постійне Ель-Ніньйо в Тихому океані, а скоріше його сильніші та частіші явища.

Нинішня модель, використовувана вченими, передбачає 8 або 9 екстремальних явищ Ель-Ніньйо за століття. Однак при потеплінні на 3,7°C їхня кількість зросте до 26 у кожному столітті — передбачається, що вони також стануть більш затяжними. Учені також зазначають, що за сьогоднішніми мірками 90,4% Ель-Ніньйо фактично будуть екстремальними за сьогоднішніми мірками.

Утім, Байр попереджає, що їхні результати ґрунтуються лише на одній кліматичній моделі, а тому їх слід перевірити, використовуючи додаткові моделі.

Раніше Фокус писав про те, що найспекотніший рік в історії встановив новий рекорд: правила гри змінилися.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader