Ці три дні на українців чекає спека до 40 градусів. Спадати високі температури почнуть лише 15 липня із західних регіонів, а комфортніша погода в центр країни встановиться лише 19-20 липня. Разом із відносною прохолодою в Україну прийдуть дощі та грози.
Також фахівці відзначають раннє збирання зернових. Однак урожай кукурудзи та картоплі цього року підкачали.
Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Африканське повітря накрило Україну
Літо цього року видалося дуже спекотним. Вже два тижні стовпчики градусників показують температуру вище 30 градусів, а в деяких регіонах і всі 35. І все це на тлі постійних відключень електроенергії через російські обстріли, коли через брак електроенергії люди не можуть користуватися кондиціонерами.
А в найближчі три дні, починаючи з 13 липня на українців чекають найспекотніші дні, коли температура повітря прогріється до 35-37 градусів, а на півдні в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях і зовсім до 40-41 градусів.
За словами завідувачки, відділом метеорологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру Наталії Голені, цього року спека почалася приблизно на два тижні раніше, ніж зазвичай.
"Зазвичай друга половина липня та перша половина серпня – найспекотніші періоди року. Температурний фон розганяється і тому багато температурних максимумів фіксувалися в серпні. А цього року спека припала на першу половину липня. Й це все завдяки тому, що до нас прийшло тропічне повітря африканського походження. Воно і так гаряче, а через те, що в нас панує антициклон, то в нижніх шарах це повітря ще нагрівається до таких високих температур. Фактично температура повітря зараз близька до абсолютних значень, притаманних цім дням. Наприклад, у Миколаєві 10 липня ми зафіксували найвищу температуру, яка побила рекорд – 40,5 градусів. Наступного дня вона була 40 градусів. А найближчими днями очікуємо, що в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях місцями буде до 40-41 градусів", – каже OBOZ.UA Наталія Голеня.
Хоча абсолютний температурний рекорд у 42 градуси був зафіксований у Луганську у 2010 році, це було найспекотніше літо за весь час спостережень.
"Тоді з середини і до кінця липня була спека вищою за 30 градусів, а максимальні температури зберігалися до 17-18 серпня. Тобто 17-18 днів безперервної спеки вище 30-35 градусів, а на півдні сході до 40-42. Поки що цей рекорд не побитий", – уточнює синоптик.
Тепер спека почне поступово спадати 15 липня із західних областей. 16-17 стане трохи прохолоднішим вже на півночі, 18-20 липня більш прохолодне повітря дійде на південь та схід. Температура становитиме 30-35.
А 19-20 липня у західних, північних та центральних областях стовпчики термометрів покажуть 25-28, на півдні та сході – 30-35.
Звісно, така зміна погоди супроводжуватиметься дощами та грозами, градом і навіть шквалами, попереджають синоптики. Але з просуванням на центр, південь та схід вологість зменшуватиметься, дощів поменшає. Також Наталія Голеня попереджає, що у першій половині серпня на нас чекає ще одна хвиля спеки.
"Загальні розрахунки показують середню температуру в серпні вище за кліматичну норму на 2-3 градуси. Тож можна чекати спекотної погоди", – підсумовує синоптик.
Через спеку не дорахуємося врожаю кукурудзи та картоплі
Така погода відбилася і на врожаї. Вже в Україні почали збирати пшеницю. За словами завідувачки відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяни Адаменко, урожай цього року розпочався на 1-1,5 тижні раніше звичайного.
"На це вплинули ранні весняні процеси. Початок квітня був надзвичайно теплим. Накопичене тепло дало поштовх такому розвитку культур. І хоча у травні вже похолодало, але запасу тепла вистачило на те, щоб підтримувати розвиток рослин до цього часу. І сьогодні стоїть класична погода для збирання врожаю – має бути сухо та спекотно. Урожай хороший, не гірший, ніж торік. Умови для раннього ячменю, жита, пшениці, ярих хороші", – каже Тетяна Адаменко.
Але, на жаль, за словами Адаменка, тривалий період африканської спеки зіпсували високі очікування на врожай кукурудзи. Адже половина валового збирання зернових складає кукурудза.
У Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій областях вісім днів температура повітря перевищувала позначку 35 градусів. На Миколаївщині був 41 градус, у Херсоні – 40.
"Сумно, що нам ще доведеться пережити таких 3-4 дні, а на півдні ще довше. Це не може не вплинути на врожай. Окрім кукурудзи постраждає і врожай соняшнику. Насіння буде дрібним, отже і врожай буде меншим. Весною були дощі і запас вологи в грунті зберігся, але через спеку він був швидко витрачений. Ми маємо класичну фронтову повітряну посуху, і вона розширюватиметься", – зазначає Адаменко.
Натомість усе гаразд із урожаєм на заході країни – Волинь, Тернопільщина, Хмельниччина, Львівщина.
Через погоду цього року не було врожаю вишні. Оскільки вона зацвіла набагато раніше через весняне тепло, а потім вдарили заморозки і ягоди зникли. Не дорахуємось цього року й урожаю картоплі.
"Для картоплі зараз має значення температура ґрунту на глибині 10-15 сантиметрів. Вона має становити 15-19 градусів, а через спеку в ґрунті +25, у деяких районах +32. За таких умов у картоплі настає припинення зростання", – додає фахівець.
Урожай картоплі буде меншим у центрі, на сході, і навіть у самій картопляній області – Чернігівській.
З картоплею цього року все погано. Для картоплі зараз важливе значення має температура ґрунту на глибині 10-15 см. А зараз ґрунт розжарений. Температура має бути +16-19, а зараз +25, а в деяких районах +32. Припинення зростання.
Урожай буде меншим у центрі, на сході, на Чернігівщині, там теж проблеми.