Час Х дедалі ближче: що буде, якщо не оновити дані в ТЦК до 16 липня
Час Х дедалі ближче: що буде, якщо не оновити дані в ТЦК до 16 липня

Час Х дедалі ближче: що буде, якщо не оновити дані в ТЦК до 16 липня

У Верховній Раді запевнили, що військовозобов'язані зможуть оновити свої дані без штрафу навіть після 16 липня.

Цей день майже настав! Після 16 липня 2024 року в Україні – дати, коли стікає термін оновлення даних військовозобов’язаними – чоловіки призовного віку ризикують отримати повістки або штрафи просто на вулиці. Все залежатиме від того, чи оновив військовозобов’язаний дані та чи має з собою відповідні документи.

Що чекає на військовозобов’язаних, які оновили свої військово-облікові дані, та на тих українців, які знехтували цим обов’язком – дивіться в ексклюзиві Вікторії Панченко для TSN.ua.

Оновлення даних – обов’язкова вимога для всіх військовозобов’язаних

16 липня спливає 60-денний термін, відведений на оновлення військово-облікових даних для військовозобов’язаних громадян віком від 18 до 60 років, згідно з новим законом. Міноборони закликає українських чоловіків не зволікати та оновити свої військово-облікові дані:

"Ті, хто не виконали норму закону, ті можуть отримати відповідний адміністративний штраф. І ми знаємо, що суми стартують від 17 тисяч гривень. Тому закликаємо всіх за той час, який залишився, все таки оновити свої дані. Найпростіше це зробити наразі в застосунку "Резерв+".

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: МОБІЛІЗАЦІЯ В УКРАЇНІ: що буде, якщо не оновити дані в ТЦК до 16 липня?

Про те, що обов’язково потрібно обновити дані до 16 липня 2024 року, говорять і юристи. Адвокатка у сфері військового права та медицини Анастасія Кондрась наголошує, що це мають зробити всі військовозобов’язані чоловіки, які перебувають не тільки в Україні, а й за кордоном. А також підкреслює, що цю процедуру мають пройти і жінки, які здобули професію медика та фармацевта. Ба більше, юристка пояснює, чого чекати після процедури оновлення даних. Про це вона розповіла в ексклюзивному коментарі для ТСН.ua

Кондрась підкреслює, що якщо знехтувати обов’язком і не оновити військово-облікові дані, то чинним законодавством передбачена адміністративна відповідальність. Юристка також пояснює, хто може виписати штраф за порушення правил військового обліку.

Ба більше, адвокатка зазначає, що навіть тим категоріям громадян, які були зняті з обліку, доцільно оновити свої військово-облікові дані. Оскільки може бути ситуація, коли дані, зазначені у військову квитку, та дані, які містяться у відповідних реєстрах, не співпадають. А це вже причина для адміністративного затримання громадянина. Примітно, що якщо ви знайшли такі розбіжності, то не обов’язково йти до ТЦК, щоб виправити цю ситуацію. Громадянин може надіслати листа до ТЦК та СП з проханням виправити неточну інформацію.

Читайте провідні новини дня:

  • Курс валют в Україні: долар здорожчав до нових рекордних показників, чого очікувати далі
  • Росія може вдарити по дамбі Київської ГЕС: що задумав ворог і яка частина Києва під загрозою
  • Стрілець не вбив Трампа, але "влучив" у Байдена: які наслідки матиме гучний постріл у США

Чи можна оновити дані в ТЦК після 16 липня без штрафу?

Однак, у Верховній Раді запевнили, що військовозобов'язані в Україні зможуть оновити свої облікові дані без штрафу навіть після 16 липня. Про це в ефірі "Київ24" заявив народний депутат України від фракції "Слуга народу" Олександр Федієнко:

"Дивіться, від того, що настає дата 16 липня, це жодним чином не каже про те, що після цієї дати… Тобто так, автоматично всі після цієї дати стають ухилянтами, які підпадають під санкції. Але ще раз хочу наголосити, що ТЦК повинен провести відповідні юридичні процедурні дії з кожним громадянином-військовозобов’язаним".

За його словами, люди, які не змогли прийти та оновити дані в ТЦК до 16 липня, зможуть і надалі це зробити. В такому разі адміністративний кодекс передбачає, що на цих людей не накладатимуть штрафи, адже вони самостійно усунули таке правопорушення. Ба більше, адвокатка Анастасія Кондрась пояснює, що всю інформацію про військовозобов'язаного ТЦК та СП можуть взяти з відкритих реєстрів, і це дає можливість оскаржити накладення штрафів.

У Мережі досить часто трапляються запитання від користувачів – а чи можна постійно сплачувати штрафи та не оновлювати дані в ТЦК? Як виявилось, це неможливо. Юристка наголошує, що це хибне твердження, і розповідає, який правовий механізм відповідальності та покарання з конкретними термінами виконання та документами  може бути застосований до правопорушника. А також пояснює, чим відрізняється вимога від повістки, бо ці два документи можуть бути надіслані військовозобов’язаному поштою.

Повістки поштою

Ймовірно, що вже від 17 липня працівники ТЦК можуть масово почати надсилати повістки поштою. Також активізується процес перевірки документів на вулиці. Таку думку висловила адвокатка Дар’я Тарасенко в коментарі "Еспресо". Питання було тільки в тому, куди саме надислати повістки. Тому й було запроваджено цю процедуру з уточнення даних, щоб була інформація про фактичне місце проживання призовника або військовозобов’язаного. Якщо військовозобов’язаний не отримав повістку фізично або відмовився її отримати, то юридично вона все одно вважатиметься врученою.

Водночас жодного рішення щодо електронних повісток поки що немає. Ба більше, адвокатка наголошує, що громадянам треба бути уважними і дивитися на те, що саме написано в повістці, і на дату її підписання.

Тож не нехтуйте правилами мобілізаційного законодавства та оновіть військово-облікові дані, щоб не "зловити" чималий штраф. У вас ще є така можливість.

  • Закон про мобілізацію: чи оштрафують людину, яка оновила дані, але не пройшла ВЛК
  • Закон про мобілізацію: чи прирівнюється сплата штрафу до звільнення від призову
  • Повістки поштою: в ТЦК пояснили важливі деталі
Джерело матеріала
loader
loader