Захист для ГО і ТОВ: які рішення уряду стосуються економічного бронювання від мобілізації
Захист для ГО і ТОВ: які рішення уряду стосуються економічного бронювання від мобілізації

Захист для ГО і ТОВ: які рішення уряду стосуються економічного бронювання від мобілізації

Урядовцям варто опублікувати повний список компаній, установ та організацій, які отримали захист від призову, написали журналісти. У такому випадку громадяни зможуть оцінити, чи дійсно вони є важливими для країни і варті бронювання.

Кілька нормативно-правових актів, затверджених Кабінетом Міністрів, втілюють на практиці економічне бронювання, якого офіційно начебто не існує. Такий тип захисту від мобілізації стосується, наприклад, співробітників громадських організацій, які мають іноземне фінансування. Про те, які критерії економічного бронювання існують на сьогодні, розповіли на порталі "Судово-юридичної газети" (СЮГ).

На СЮГ проаналізували постанови Кабміну і з'ясували, що економічне бронювання на практиці вже існує, хоч спеціального документа немає. Зокрема, захист від мобілізації на основі економічних критеріїв описаний у двох документах:

  • постанова уряду №650 від 5 червня 2024 року, яка стосується оновлення порядку бронювання з врахуванням ЄСВ і зарплати працівників;
  • наказ секретаріату Кабміну від 21 червня 2024 року №75, у якому ідеться про список установ, організацій, компаній, пов'язаних з іноземним фінансуванням.

На думку СЮГ, ці рішення уряду на практиці реалізовують економічне бронювання від мобілізації. Водночас у статті запитують, що було б доречно опублікувати повний список ГО і ТОВ, які отримали захист. Тоді громадяни зможуть самостійно оцінити, чи вони насправді є критично-важливими для функціонування сфери оборони або територіальних громад.

"Окреме питання – чи варто Уряду опублікувати повний перелік таких підприємств і громадських організацій, щоб кожен міг самостійно оцінити рівень "критичності" такого бронювання", — підсумовується у статті.

Бронювання від мобілізації — деталі

Журналісти нагадали зміст постанови про порядок бронювання, у якій описано економічні вимоги до підприємства:

  • сплата ЄСВ понад 1,5 млн євро та відсутність боргу за цим внеском;
  • надходження в іноземній валюті — понад 32 млн євро;
  • середня зарплата співробітників понад середню зарплату у регіоні, де працює підприємство, у IV кварталі 2021 р.;
  • критична важливість для територіальної громади або для національної економіки (визначається рішеннями органів місцевої або центральної влади)

У наказі про захист співробітників установ з міжнародним фінансуванням є 133 позиції, раніше писав Фокус.

Бронювання від мобілізації - список Кабміну сторінка 2, дані про ГО
Бронювання від мобілізації - список Кабміну сторінка 7, дані про ТОВ

Серед них є кілька комерційних підприємств — ТОВ, які працюють у різних сферах економіки, але також мають якесь відношення до закордонних донорів. Наприклад, ТОВ "АЙСІ КОНСУЛЕНТЕН" спеціалізується на геодезії, Корпорація "УКРАТОМПРИЛАД" — системами кондиціонування. На порталі СЮГ назвали низку ГО, які спеціалізуються на організації тренінгів, майстер-класів, опитувань тощо: "Центр політичних студій та аналітики "Ейдос", "Інтерньюз-Україна", "Трансперенсі Інтернешнл Україна", "Український незалежний центр політичних досліджень" та ін.

Зазначимо, на початку червня у ЗМІ розповіли про цифровізацію процедури бронювання від мобілізації. Власники підприємств отримали можливість самостійно оформити усе необхідне через портал "Дія". При цьому програма мала звертатись до Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування і до реєстру "Оберіг".

Нагадуємо, народний депутат Дмитро Наталуха, автор одного з законопроєктів про економічне бронювання, розповів про кількість українців, які можуть бути резервом для мобілізації. Пізніше Мінекономіки опублікувало дані про кількість осіб, які отримали захист від мобілізації.

Теги за темою
війна Економіка
Джерело матеріала
loader
loader