За даними моніторингово каналу «Беларускі Гаюн» починаючи з 11 липня вже чотири “шахеди” увійшов у повітряний простір Білорусі пролітаючи Україну. Багатьох цікавить такий незвичний запуск дронів зі сторони росіян. Ігар Тышкевіч, експерт програми “Міжнародна і внутрішня політика” Українського інституту майбутнього висловив декілька думок з цього приводу.
Версія 1: Китайський фактор
За останні два тижні Білорусь відвідали дві делегації з НВАК, а також відбулися спільні навчання. Це може свідчити про можливу китайську військову присутність на території країни. Хоча це не обов’язково означає створення бази, існує ймовірність формування центру реагування, що передбачено документами ШОС, членом якої Білорусь стала три тижні тому.
Крім того, міністр закордонних справ Білорусі під час візиту до Китаю підкреслив підтримку китайського плану врегулювання конфлікту в Україні. Це цікаво, адже Путін, під час своїх візитів до КНДР та В’єтнаму, неодноразово заявляв про неприйнятність цього плану для РФ. Таким чином, проліт дронів може бути символічною демонстрацією для Китаю, що Білорусь не є суб’єктом у питаннях безпеки, і Росія може вчиняти так, як їй зручно.
Версія 2: Гра на українську публіку
Інша версія полягає в тому, що дії Білорусі можуть бути спробою вплинути на українську громадську думку. Уявіть ситуацію, коли в Білорусі збивають “шахеди”, що летять до України. Це стане темою номер один в українських медіа і може позитивно вплинути на імідж Білорусі. Повторення таких випадків може посилити цей ефект та залучити увагу українських еліт до діалогу.
Ця ймовірна гра може бути частиною узгодженого з Росією плану підготовки до переговорів. Або ж вона може слугувати як важіль впливу в контексті китайського треку, де збиття відбудеться лише після підтвердження намірів КНР забезпечити військову присутність у Білорусі.