Вперше дивні скам'янілі візерунки описав у своїй праці ще Леонардо да Вінчі.
Від континентальної Європи до глибин Атлантичного океану щось залишало на поверхні загадковий геометричний слід із самого моменту зародження складного життя, пише IFLScience.
Попри те, що вчені знайшли тисячі таких скам'янілостей, вони досі не знають, який організм їх залишав протягом абсолютно неймовірної кількості часу.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Найперша згадка про ці дивні візерунки міститься в Паризькому манускрипті I Леонардо да Вінчі. Серед його замальовок морських скам'янілостей також є малюнок, що зображує сітку з ідеальних шестикутників. Цю сітку пізніше вчені назвали Paleodictyon nodosum — особливі утворення в осадових породах, що являють собою правильну гексагональну сітку.
Перші таємничі сліди були знайдені в осадових породах, які колись перебували на дні океану в період еоцену, близько 35-55 млн років. Такий самий P. nodosum був знайдений і в більш високих відкладеннях по всій Європі. Найстаріші зразки датуються кембрійським періодом, приблизно 500 млн років тому.
Вчені не можуть зрозуміти, чи є ці скам'янілі відбитки звичайними норами, або ж слідом самого організму. Ба більше, недавні дослідження засвідчили, що творець цих загадкових візерунків усе ще може мешкати на дні Атлантичного океану.
Ще в 1970-х роках у районі підводного Серединно-Атлантичного хребта були помічені невеликі отвори на дні океану, які дуже нагадували P. nodosum. Але тільки через багато років вченим вдалося зазирнути під поверхневий малюнок.
Дослідники виявили мережу підземних тунелів у формі сот, які були ідентичні P. nodosum. Вчені підняли зразки стільників з глибини близько 3500 метрів і були неприємно здивовані тим, що в них не виявилося жодних організмів, як живих, так і мертвих. Ба більше, в загадкових тунелях не було навіть жодних слідів ДНК.
Таким чином результати дослідження показали, що ми й гадки не маємо, що створює ці візерунки вже протягом 500 млн років. Вчені навіть досі не можуть точно сказати, чи є ці візерунки норами, чи це відбиток якоїсь губчастої істоти.
Згідно з однією гіпотезою, P. nodosum може являти собою зліпок, залишений організмом, схожим на скляні губки або гігантськими одноклітинними істотами — ксенофіофорами. Альтернативна теорія припускає, що візерунки — це залишки покинутих гнізд, а нори створюють новонародженим організмами, які пробираються крізь відкладення.
Третя теорія припускає, що підземні нори можуть бути "фермою", яку будують черв'яки, що риють, для лову та вирощування бактерій, щоб харчуватися ними.
Нагадаємо, вчені знайшли скам'янілості стародавнього морського хижака із зубами "викрутками". Дослідники досі збиті з пантелику, адже настільки дивних зубів вони досі не зустрічали.