Експерт з енергетики Олександр Харченко заявив, що від українців приховують причину, з якої у низці міст погіршилась ситуація з електроенергією. Він пояснив, що останніми днями на кількох АЕС горіли трансформатори.
Дуже жорсткі відключення світла у частині України пов’язані з технічною аварією, про яку не говорять. Про це 18 липня заявив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Він повідомив, що два дні тому на Південноукраїнській АЕС згоріли два трансформатори струму. Очевидна причина — спека, але службове розслідування має показати, чи не було при цьому порушення режимів роботи та температурного моніторингу обладнання.
Зі слів очевидців, це призвело до відключення від мережі одного з реакторів, після чого відключилися ще дві-три високовольтні лінії вже в мережі НЕК "Укренерго".
"Саме через цю, абсолютно технічну, аварію, лівий беріг України – включно з Дніпром, Сумами й далі по переліку — останні два дні вкрай жорстко обмежений в постачанні електрики", — зазначив Харченко.
З його слів, сьогодні з тих самих причин згорів силовий трансформатор та тій же АЕС та, за неперевіреною інформацією, ще один — на Чорнобильській АЕС. Експерт підкреслив, що провів би службове розслідування з залученням СБУ "про всяк випадок". Тепер ситуація в енергосистемі ускладнилась ще більше.
"Тим часом в офіційних зведеннях про все це жодного слова. Тільки інформація про ще один атомний енергоблок, який вийшов з ремонту. І таємниче "енергетичне обладнання", що часом тимчасово зовсім трохи не працює… Цікаво, чому так старанно приховується ця ситуація?", — написав Харченко.
Він пояснив, що аномальна спека, постійне перевантаження обладнання та регулярне включення-виключення мереж (до чого вони не призначені) спричиняють швидку деградацію енергетичного обладнання. Енергетик спрогнозував, що надалі аварій у системі буде лише більшати. Він зауважив, що він спеки це не залежатиме, адже мороз теж матиме негативний вплив.
"Як мені здається, удавати, що нічого не відбувається — найгірша стратегія. І службові розслідування потрібно проводити. І причини аналізувати. Готувати план попереджувальних дій на майбутнє і терміново його реалізовувати. Якщо взимку "посиплються" розподільчі пристрої АЕС (пристрої, відповідальні за видачу електроенергії в мережу), мало не покажеться нікому", — заявив експерт.
Він наголосив, що українців потрібно інформувати та попереджати, щоб вони готувались до складної зими. Харченко порадив відкинути сумніви та замовляти акумуляторні батареї, сонячні панелі до них та генератор в резерв.
Нагадаємо, гендиректор Рівненської АЕС Павло Ковтонюк розповів, що енергетикам вдалося достроково завершити ремонт. З його слів, додаткова генерація станції тепер здатна покрити потреби міста за 3 місяці.
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації зобов’язала українських мобільних операторів забезпечити роботу мережі на 10 годин поспіль без світла.