20 липня християни східного обряду відзначають День Іллі або Іллін день. Раніше його відзначали у серпні. Але після переходу ПЦУ на новий календар дата змінилася. Це свято присвячене одному з найбільш шанованих старозавітних пророків.
Історія Дня пророка Іллі
За переказами Ілля був одним з учнів Бога. Він народився за 900 років до Різдва Христового. Його батьки при його народженні побачили видіння про те, що мудрі старці розмовляють з сином як з рівним, «годують його полум'ям і сповивають вогнем».
Це видіння стало пророчим. Ілля був затятим шанувальником віри і поклоніння єдиному Богу. Ще у юнацтві він показував був прикладом богоугодного і праведного життя – він пішов у пустелю, де проводив час у молитві та дотримувався суворого посту.
Коли Ілля став дорослим, він був посланий Богом в Ізраїль, служити царю Ахаву, який поклонявся язичницькому богу. Пророк просив царя і ізраїльський народ звернутися до істинного Бога, інакше царство спіткає голод. Ахав не погодився робити це, і незабаром настала посуха.
Ілля запропонував збудувати два жертовники: один для язичницького бога Ваала, а інший – єдиному Богу. Вранці язичники стали приносити жертви Ваалові, і благати про дощ, але безрезультатно. Ілля ж увечері велів покласти на свій жертовник дрова і поливати їх водою. Пророк почав молитися Богу і незабаром з неба зійшов вогонь і сирі дрова загорілися, а саме небо затягнуло хмарами, і пішов дощ.
Це змусило ізраїльський народ повірити у Бога, а сам Ілля був вознесений на небо. За легендою, з неба спустилася вогненна колісниця та забрала його.
Що заборонено робити у День святого Іллі
З давніх часів в цей день діють певні заборони, яких варто дотримуватися.
У свято не можна займатися сільськогосподарськими роботами. Збір сіна треба завершити до Дня Іллі.
Також в цей день уникали бездомних собак та кішок, бо вважали, що нечисть на свято рятується від гніву пророка і перетворюється на тварин.
В цей день не можна було виганяти худобу на пасовища. В народі вірили, що її можуть загризти вовки.
На День Іллі не можна стояти під деревом та купатися у водоймах, якщо на дворі гроза. Також вважалося, що з цього дня вода в водоймах стає каламутною та холодною і купатися в ній не можна.